Malý mozek perličkám nepřekáží: Víceúrovňové společenství není výsadou savců

09.10.2021 - Zuzana Teličková

Poznatky zoologů vedly donedávna k přesvědčení, že víceúrovňové společenství se kromě lidské civilizace vyskytuje pouze u savců obdařených velkou mozkovou kapacitou. Výzkum provedený ve spolupráci Institutu Maxe Plancka a Univerzity v Kostnici ale ukazuje odhalil něco jiného...

<p><strong>Perličky supí</strong> <em>(Acryllium vulturinum)</em> jsou největšími zástupci čeledi perličkovitých <em>(Numididae)</em>. Výzkum německých vědců u nich odhalil nečekané množství společenských vazeb s dalšími jedinci svého druhu.</p>

Perličky supí (Acryllium vulturinum) jsou největšími zástupci čeledi perličkovitých (Numididae). Výzkum německých vědců u nich odhalil nečekané množství společenských vazeb s dalšími jedinci svého druhu.


Reklama

Víceúrovňové společenství vzniká, když je základní společenská jednotka, jako pár, součástí skupiny, která má stálé složení. Tato skupina se pak opakovaně setkává s jinými obdobnými skupinami a zvířata si musí udržet přehled o jedincích, kteří patří do jejich skupiny i o těch, kteří jsou součástí jiných skupin. Schopnost vytvářet takovéto komplexní společenské struktury odhalili zoologové u perliček supích (Acryllium vulturinum). Pro vědce jde o překvapení, neboť perličky mají malý mozek i ve srovnání s jinými ptačími druhy.

TIP: Hloupé oběti autonehod: Větší mozek v provozu pomáhá

Biologové pozorovali více než 400 perliček na lokalitě v Keni a zjistili, že je tato populace složena z 18 jasně vymezených skupin, které měly 13 až 65 členů. Díky detailnímu sledování vybraných jedinců výzkumníci poznali, že složení skupin je zcela stabilní a navíc že jednotliví ptáci mají své oblíbence z jiných skupin, které opakovaně vyhledávají.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907