Malý šikula: Drobný dron dokáže autonomně pomalovat zeď

11.08.2016 - Stanislav Mihulka

Počítačoví vědci vyřešili pomalování zdí své instituce pomocí autonomních malířských dronů


Reklama

Jistý odborník na výpočetní technologie Paul Kry z McGillovy univerzity v kanadském Montrealu dostal před pár lety nápad. Zalíbila se mi myšlenky vymalovat prostory oddělení počítačových věd univerzity. A jako počítavý vědec k tomu nehodlal použít štětec, ale něco elektronického.

Kry se svými studenty proto vyvinul maličký dron, který je vybaven malou houbou nasáklou inkoustem. Dron využívá komplexní algoritmus, s jehož pomocí pracuje zcela autonomně. Vznáší se podobně jako kolibřík, namáčí houbu v inkoustu a pak s ní vytváří tečky na zdi, z nichž pak nakonec vznikne obraz.

Když při malování obrazu dojdek nějaké chybě, například foukne vítr nebo cákne inkoust, tak na to autonomní inteligence dronu zareaguje a upraví svůj následující postup.

TIP: Nový rekord: Autonomní drony postavily provazový most pro člověka

První varianta dronu musela dělat pravidelné zastávky kvůli doplnění barviva a baterií. Teď vědci experimentují s pokročilou verzí, která čerpá elektřinu a barvu pomocí jemmých kabelů. Díky tomu může malířský dron pracovat prakticky nonstop.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, McGill University

  • Zdroj fotografií: McGill University

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907