Manželka a dcery cara Mikuláše II. pracovaly za války v lazaretech

12.08.2020 - Olga Nivnická

Aktivity Červeného kříže měly obrovskou publicitu. Během Velké války se práci v lazaretech a charitě nevyhýbali ani příslušníci urozených rodin – jako třeba manželka a dcery ruského cara Mikuláše II.

<p>Carevna <strong>Alexandra Fjodorovna</strong> (sedící v křesle) se svými třemi nejstaršími dcerami v úborech zdravotních sester.</p>

Carevna Alexandra Fjodorovna (sedící v křesle) se svými třemi nejstaršími dcerami v úborech zdravotních sester.


Reklama

Charita a pomoc raněným se staly díky obrovskému ohlasu a mezinárodní publicitě Červeného kříže záležitostí i nejvyšších kruhů. Zapojit se do veřejných funkcí se zkrátka slušelo a nejinak to vnímali členové vládnoucích rodů. Olga, Taťána a Marie, nejstarší dcery cara Mikuláše II., spolu se svou matkou absolvovaly roku 1914 ošetřovatelský kurz a pravidelně navštěvovaly nemocnici v Carskému selu, kde měla carská rodina svou rezidenci.

Pomáhaly jako dobrovolnice pečovat o zraněné důstojníky a poprvé ve svém životě přišly do kontaktu s obyčejnými lidmi – svými kolegyněmi v nemocnici.

TIP: Xenie a Olga: Sestry popraveného cara Mikuláše II. strávily život v exilu

Byť se jich boje dotýkaly jen okrajově, každodenní pohled na bezmoc a utrpení je zasáhl. Nejstarší Olga nesla neustálou přítomnost smrti a bolesti velice těžce. Trpěla nervovými záchvaty a depresemi. Naopak Taťána se stala dokonce prezidentkou vlastní charitativní organizace, která pečovala o válečné uprchlíky a lidi v nouzi.


Slavné vejce s křížem

Medailonky s členkami carské rodiny oblečenými do uniforem Červeného kříže a stříbné vejce od klenotníka Fabergého daroval car Mikuláš II. své matce Marii Fedorovně, která se v Červeném kříži angažovala během Rusko-turecké války v roce 1877 a později se stala dokonce prezidentkou ruské pobočky organizace.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V mělkých tůních a loužích na jihu Afriky se letos namnožily sinice. Pro zhruba 330 slonů to bylo fatální.

Věda

Kosmická loď Crew Dragon přepsala historii – stala se prvním soukromým plavidlem, které vyneslo na Mezinárodní vesmírnou stanici astronauty. Šlo o dosavadní vrchol Muskovy kariéry.

Zajímavosti

Vídeňské setkání Vladislava Jagellonského s císařem Maxmiliánem

Historie

Umělecké ztvárnění dvojhvězdy Sirius A a B. Jasnost této nejzářivější hvězdy noční oblohy se bude příštích 60 tisíc let ještě zvyšovat.

Vesmír
Zajímavosti

 Mi-28 při odpalu klamných cílů, které mají zmást tepelně naváděné rakety

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907