Marie Habsburská: Česká královna a nizozemská regentka

29.01.2016

Marie Habsburská (1505–1558) -<p>Přestože manželství s Ludvíkem Jagellonským bylo považováno za šťastné, trvalo jen krátce. Marie se poté věnovala politické kariéře coby regentka v nizozemských provinciích</p>
Marie Habsburská (1505–1558) -

Přestože manželství s Ludvíkem Jagellonským bylo považováno za šťastné, trvalo jen krátce. Marie se poté věnovala politické kariéře coby regentka v nizozemských provinciích


Reklama

Marie se narodila roku 1505 v Bruselu a byla dcerou Filipa I. Sličného a Johany Šílené. Marie údajně nebyla žádná kráska a o svůj zevnějšek příliš nedbala. Říkalo se ji hanlivě „mužatka“. 

Co ale nepobrala na kráse, zúročila například v jízdě na koni, střelbě, honitbě a tanci. Její dopředu dohodnutá svatba s Ludvíkem Jagellonským se uskutečnila 13. ledna 1522 v Budě. Krátce poté byla korunovaná českou královnou. Bohužel tou uherskou se už nestala. Její manželství bylo jedno z těch šťastných, ale poté, co Ludvík zahynul v bitvě u Moháče, se znovu neprovdala. Roku 1530, když zemřela její teta Markéta Rakouská, stala se Marie guvernérkou sedmnácti holandských provincií a Karel V. ji ustanovil regentkou Nizozemí. V této funkci setrvala až do roku 1555 a o tři roky později zemřela. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 7/2011

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907