Méně bolestivá alternativa: Diabetici by mohli užívat inzulín ústní náplastí

03.02.2022 - Stanislav Mihulka

Opakovaně použitelné ústní náplasti s inzulínem by v budoucnu mohly nahradit injekce a inzulínové pumpy

<p>Experimenty s novou nanotechnologií aplikace inzulínu.</p>

Experimenty s novou nanotechnologií aplikace inzulínu.


Reklama

Diabetici obvykle užívají inzulín ve formě injekcí nebo případně pomocí implantovaných pump. Není to nezvládnutelné, ale pochopitelně to pro pacienta představuje komplikace v každodenním životě. Podle nového výzkumu by se v budoucnu mohla stát alternativou pro aplikaci inzulínu jednoduchá ústní náplast.

Sabine Szunerits z francouzské Univerzity Lille a její spolupracovníci vyvinuli nový postup aplikace inzulínu, který zahrnuje nanomateriál aktivovaný teplem v roli nosiče inzulínu. Jde o látku z nanovláken kyseliny polyakrylové, sacharidu beta-cyklodextrinu a redukovaného oxidu grafenu.

Náplasti aktivované infračerveným laserem

Badatelé tento nanomateriál namáčeli v roztoku inzulínu po dobu tří hodin. Pak jej přikládali ke tkáním odebraným z prasat a následně jej pomocí blízce infračerveného laseru zahřívali na 50 °C po dobu 10 minut. Z teplem aktivovaného materiálu se uvolňoval absorbovaný inzulín a pronikal do prasečích tkání.

TIP: Umělá slinivka mění život dětem s diabetem 1. typu

Další kolo experimentů proběhlo s živými prasaty, která užívala inzulín. Vědci jim vložili náplasti s inzulínem do tlamy zvířete a tam je po dobu 10 minut z venku zahřívali infračerveným laserem. Ihned po aktivaci nanomateriálu došlo k uvolnění inzulínu a následnému poklesu hladiny cukru v krvi. U prasat ani u lidských dobrovolníků s placebem nebyly zaznamenány obtíže či podráždění spojená s tímto typem aplikace inzulínu. Jako bonus se ukázalo, že náplasti je možné používat opakovaně. Novinka má před sebou ještě dlouhou cestu vývoje, Sabine Szuneritsová nyní hledá komerční partnery, kteří by jí pomohli financovat klinické studie na lidech. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907