Méně bolestivá alternativa: Diabetici by mohli užívat inzulín ústní náplastí

03.02.2022 - Stanislav Mihulka

Opakovaně použitelné ústní náplasti s inzulínem by v budoucnu mohly nahradit injekce a inzulínové pumpy

<p>Experimenty s novou nanotechnologií aplikace inzulínu.</p>

Experimenty s novou nanotechnologií aplikace inzulínu.


Reklama

Diabetici obvykle užívají inzulín ve formě injekcí nebo případně pomocí implantovaných pump. Není to nezvládnutelné, ale pochopitelně to pro pacienta představuje komplikace v každodenním životě. Podle nového výzkumu by se v budoucnu mohla stát alternativou pro aplikaci inzulínu jednoduchá ústní náplast.

Sabine Szunerits z francouzské Univerzity Lille a její spolupracovníci vyvinuli nový postup aplikace inzulínu, který zahrnuje nanomateriál aktivovaný teplem v roli nosiče inzulínu. Jde o látku z nanovláken kyseliny polyakrylové, sacharidu beta-cyklodextrinu a redukovaného oxidu grafenu.

Náplasti aktivované infračerveným laserem

Badatelé tento nanomateriál namáčeli v roztoku inzulínu po dobu tří hodin. Pak jej přikládali ke tkáním odebraným z prasat a následně jej pomocí blízce infračerveného laseru zahřívali na 50 °C po dobu 10 minut. Z teplem aktivovaného materiálu se uvolňoval absorbovaný inzulín a pronikal do prasečích tkání.

TIP: Umělá slinivka mění život dětem s diabetem 1. typu

Další kolo experimentů proběhlo s živými prasaty, která užívala inzulín. Vědci jim vložili náplasti s inzulínem do tlamy zvířete a tam je po dobu 10 minut z venku zahřívali infračerveným laserem. Ihned po aktivaci nanomateriálu došlo k uvolnění inzulínu a následnému poklesu hladiny cukru v krvi. U prasat ani u lidských dobrovolníků s placebem nebyly zaznamenány obtíže či podráždění spojená s tímto typem aplikace inzulínu. Jako bonus se ukázalo, že náplasti je možné používat opakovaně. Novinka má před sebou ještě dlouhou cestu vývoje, Sabine Szuneritsová nyní hledá komerční partnery, kteří by jí pomohli financovat klinické studie na lidech. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907