Umělá slinivka mění život dětem s diabetem 1. typu

22.01.2022 - Stanislav Mihulka

Aplikace CamAPS FX zjednodušuje život dětem s diabetem i jejich rodičům

<p>Samantha Wrightová se svou dcerou Sofií a aplikací CamAPS FX, která monitoruje její cukrovku.</p>

Samantha Wrightová se svou dcerou Sofií a aplikací CamAPS FX, která monitoruje její cukrovku.


Reklama

Diabetes je náročným onemocněním, které značně zasahuje do života pacienta a pro malé děti to platí o to víc. Malé pacienty s diabetem 1. typu ovlivňuje značné množství faktorů, které komplikují udržení potřebné hladiny inzulínu. Malé děti jsou tím pádem velice ohrožené poklesem hladiny cukru v krvi i jeho vysokou hladinou. Oba tyto stavy jsou přitom velmi nebezpečné pro zdravý vývoj dítěte.

Dřívější výzkum ukázal, že déletrvající hypoglykemie u dětí s diabetem 1. typu souvisí s nižším IQ a pomalejším růstem mozku. Lékaři tuto situací obvykle řeší pomocí zařízení, která monitorují hladinu glukózy a v případě potřeby mohou dodat inzulín.

Chytrá aplikace CamAPS FX

Háček je v tom, že tato technologie sice funguje u starších dětí, ale u těch mladších to je horší. Vyžaduje totiž dohled nebo přímo asistenci rodičů, kteří musejí neustále sledovat hladinu glukózy dítěte a před aplikací zase manuálně upravují množství inzulínu, které pumpa zařízení vpraví do těla dítěte.

TIP: Zapomeňte na vpichy: Diabetikům zapne výrobu inzulínu mobilní aplikace

Roman Hovorka, který působí na britské Cambridgeské univerzitě, vedl výzkum revolučního zařízení s mobilní aplikací CamAPS FX, která v kombinaci s monitorem glukózy a inzulinovou pumpou představuje pozoruhodnou umělou slinivku. Zařízení automaticky upravuje množství inzulínu, podle předpovězených či naměřených hodnot glukózy.

Podle nedávno zveřejněné studie je tato technologie bezpečná pro malé děti a je pro ně přínosnější než dosavadní technologie tohoto typu. Aplikace CamAPS FX se učí, jak se u daného dítěte mění hladina inzulínu během dne. Rodiče se zapojují jen v době jídla a aplikují inzulín, zatímco jindy má vše pod kontrolou aplikace.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907