Měsíc dostane vlastní mobilní pokrytí: Hotové má být příští rok

28.02.2018 - Martin Reichman

Zatímco z pražského metra si dnes nezavoláte, z Měsíce to půjde již v příštím roce

<p>U příležitosti 45. výročí poslední návštěvy lidí na Měsíci, se dvojice roverů pokusí najít lunární vozítko Lunar Rover, které na povrchu našeho souputníka nechala v roce 1972 posádka Apolla 17. </p>

U příležitosti 45. výročí poslední návštěvy lidí na Měsíci, se dvojice roverů pokusí najít lunární vozítko Lunar Rover, které na povrchu našeho souputníka nechala v roce 1972 posádka Apolla 17. 


Reklama

Vodafone, Nokia, automobilka Audi a německé sdružení inženýrů a vědců PTScientists pracují na zařízení, které má Měsíc pokrýt mobilním 4G signálem. Přibližně kilogram vážící zařízení, nesoucí označení Alina (Autonomous Landing and Navigation Moduline), má na povrch Měsíce dopravit již v příštím roce raketa Falcon 9 společnosti SpaceX.

Mobilní signál nemá primárně sloužit astronautům (i když i oni jej teoreticky budou moci využívat). Cílem je umožnit přímé spojení řídícího střediska s dvojicí roverů, které rovněž zamíří na povrch Měsíce. Rovery by (mimo jiné) měly v údolí Taurus-Littrow pátrat po lunárním vozítku Lunar Rover, které zde v roce 1972 nechala posádka Apolla 17

  • Zdroj textu:

    PTScientists

  • Zdroj fotografií: PTScientists

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lukulské hody movitých Římanů na mozaice z 3. století.

Zajímavosti

Milující srdce přírody | Jim Picôt

Celkový vítěz - žralok plující v hejnu lososů.

Revue

Dávný Mars před 4 miliardami let mohla z části pokrývat voda

Vesmír

Robotický koala vylepšený koalí močí a trusem pátrá po tom, zda mají krávy sklony ušlapat koaly, když se ocitnou na zemi.

Věda
Historie

Vědci dlouho předpokládali, že humři necítí bolest, protože nemají skutečný mozek. Pozdější výzkum ale ukázal, že korýši na poškození tkáně reagují fyzicky i hormonálně, tudíž bolest pravděpodobně cítí.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907