Meskalin, ayahuasca i koka: Rituální oběti kultury Nazca dostávali silné halucinogeny

Výzkum mumifikovaných trofejních hlav a dalších lidských ostatků rané kultury Nazca ukázal, že rituální oběti před smrtí dostávali psychoaktivní a halucinogenní látky

06.11.2022 - Stanislav Mihulka



Lidé slavné kultury Nazca obývali oblast dnešní jižní části pobřeží Peru, zhruba v letech 100 před naším letopočtem až 800 našeho letopočtu. Celosvětovou proslulost si získali především díky obrovským ikonickým geoglyfům na planině Nazca. Archeologové je ale znají mimo jiné jako tvůrce mumifikovaných trofejních hlav, kterých byla v minulosti nalezena celá řada. Tehdejší lidé je získávali od poražených nepřátel a v některých případech od obětovaných žen i dětí.

Tým odborníků, který vedla Dagmara Sochová z Varšavské univerzity, nedávno prostudoval čtyři takové trofejní hlavy a 18 dalších ostatků lidí rané fáze kultury Nazca z doby mezi lety 100 př. n. l. a 450 n. l. Vědci pátrali po stopách psychoaktivních látek, které tito dávní lidé užívali. Jejich výzkum zveřejnil časopis Journal of Archaeological Science.

Halucinogeny pro obětované

Ve vlasech trofejní hlavy, která patřila dítěti, vědci objevili meskalin. Analýza ukázala, že toto dítě muselo být pod silným vlivem psychedelické látky. Kultury v této oblasti používají jako „halucinogenní kaktus“ sloupcovitý druh známý jako kaktus „San Pedro“ (Echinopsis pachanoi). U trofejní ženské hlavy zase badatelé narazili na chemické stopy žvýkání koky

Zajímavostí je, že u mužských trofejních hlav vědci přítomnost psychoaktivních látek neobjevili. Podle badatelů to pravděpodobně značí, že šlo o poražené nepřátele, a nikoliv o rituální oběti.

Vlevo trofejní hlava ženy, vpravo mumifikovaná hlava dítěte. U obou badatelé objevili známky užívání psychoaktivních látek. (foto: Dagmara M.SochaCC BY 4.0)

U 18 ostatních lidských ostatků narazili ve dvou případech na stopy užívání ayahuascy (Banisteriopsis caapi) a v pěti případech na stopy žvýkání koky. Koncentrace těchto látek ve vlasech jedné z mumií dalece převyšovala jakékoli dříve zkoumané starověké vzorky, což podle vědců naznačuje, že mohlo jít o šamana. Stopy užívání koky vědci objevili i u šestiměsíčního dítěte, které pravděpodobně požilo tuto látku z mateřského mléka své matky.

TIP: Děti Inků určené k obětování dostávaly koku a antidepresiva z ayahuascy

Výzkum Dagmar Sochové přinesl doposud nejstarší známé doklady o užívání meskalinových kaktusů a ayahuascy. Zároveň jde o první potvrzení přítomnost listů koky v této oblasti světa v době kultury Nazca. Rovněž jde o první důkaz, že tehdejší lidé obětovaným podávali psychedelické látky, zřejmě jako součást obřadu.


Další články v sekci