Mezi nebezpečnými peptidy vosího jedu se ukrývají i slibná antibiotika

15.10.2020 - Stanislav Mihulka

Mírně upravený peptid z vosího jedu efektivně ničí bakterie a zároveň není toxický pro pacienta


Reklama

Antibiotika se stala jedním z nejvýznamnějších vědeckých objevů 20. století. Zabránila milionům úmrtí na nejrůznější infekce. Bakterie se s tím ale odmítly smířit a neustále si vyvíjejí lepší a lepší rezistenci vůči antibiotikům, které na ně používáme. Pokud bychom nezasáhli, bude kolem roku 2050 kvůli infekcím rezistentních bakterií umírat 10 milionů lidí ročně.

Aby vědci a lékaři tomuto černému scénáři předešli, hledají pomoc, kde se dá. Zkoušejí nové metody léčby bakteriálních infekcí, od různého záření, až po nejrůznější materiály. Pochopitelně pátrají i po nových typech antibiotik. Překvapivě slibné jsou v tomto směru látky z jedů různých rostlin a živočichů, ať už to jsou obratlovci nebo třeba hmyz.

TIP: Kde sehnat nová antibiotika? V krvi draků z ostrova Komodo!

Cesar de la Fuente-Nunez z americké University of Pennsylvania a jeho spolupracovníci vytvořili velmi slibnou látku s antibakteriálními účinky úpravou vysoce toxického peptidu mastoparan-L, který pochází z jedu vosy Vespula flaviceps. Tento peptid úspěšně likviduje bakterie, je ale nebezpečný pro lidi, protože ničí červené krvinky. Badetelé mírně pozměnili strukturu tohoto peptidu a vytvořili jeho novou verzi, kterou nazvali mastoparan-MO.

V experimentech na myších tento nový peptid úspěšně léčil infekce bakterií E. coli nebo Staphylococcus aureus a zároveň byl pro myši bezpečný i ve vysokých dávkách. Vědci doufají, že by jejich výzkum mohl vést k vývoji nových typů léků proti bakteriálním infekcím.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907