Michail Aleksandrovič Mazurin: Největší eso na sovětském tanku IS-2

01.08.2017 - Norbert Brzkovský

Prodělal boje na východní frontě již na počátku války. I přes zranění se mu podařilo zničit 21 nepřátelských strojů

Těžký tank IS-2 -<p>Mazurin svá vítězství nad německými obrněnci získal na stroji IS-2</p>
Těžký tank IS-2 -

Mazurin svá vítězství nad německými obrněnci získal na stroji IS-2


Reklama

Gardový nadporučík Michail Aleksandrovič Mazurin vychodil jen sedm tříd a v mládí pracoval jako řidič v kolchoze. K armádě narukoval v roce 1939 a absolvoval tankové učiliště.

Bojů se účastnil již od června 1941 jako velitel těžkého KV-1. Zažil porážky prvních let a v červenci 1943 patřil k aktérům bitvy u Kurska. V prosinci téhož roku se jeho 72. gardový těžký tankový pluk začal jako jeden z prvních přezbrojovat na iS-2. už v dubnu 1944 s nimi zasáhl do boje v Karpatech a 20. dubna Mazurin zničil čtyři německé tanky.

Jeho jednotka pak postupovala na Lvov, kde se zkušený tankista dostal do boje proti 12 německým obrněncům. Obratným manévrováním se mu dařilo nepřítele zadržovat až do příchodu posil. udržel železniční stanici, o kterou se bojovalo, a zničil přitom tři nepřátelské tanky.

Začátkem února 1945 se pokoušel s ostatními probít přes Vislu, 13. února 1945 utrpěl zranění při zásahu jeho stroje německým tankoborníkem. Přesto bojoval bez ošetření dál a za projevenou statečnost později dostal Zlatou hvězdu Hrdiny SSSR. Po vyléčení bojoval Mazurin v Berlíně a účastnil se i osvobození Prahy. Během své vojenské kariéry celkem zničil 21 německých tanků.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Zbraně číslo 17

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ve výřezu zubní protéza George Washingtona – není divu, že s tímto monstrem v ústech nerad mluvil na veřejnosti.

Historie
Zajímavosti

Bez vody ani ránu

Kapybary (Hydrochoerus hydrochaeris) patří mezi savce žijící (podobně jako například hroši) částečně vodním životem. Proto je můžete vidět především v regionech, kde je snadný přístup k vodě: jejich oblíbeným místem jsou zatopené lučiny, okraje močálů a nížinné lesy, kde je dobrá pastva a po celý rok dostatek vláhy. Daří se jim u vodních nádrží a v okolí řek.

Vyskytují se ovšem i v suchých lesích, křovinatých podrostech a na loukách. Jsou pěstovány na farmách nejen ve své domovině a uprchlíci z těchto chovů se zabydlují v oblastech bohatých na vodu po celém světě. Například na Floridě jsou volně se pohybující kapybary běžně vídány a roku 2011 byla kapybara viděna v Kalifornii.

Často zůstávají skryty ve vodě, přičemž nad hladinu jim čouhají jen nozdry a oči. Pod vodu se dokážou ponořit i úplně a vydrží bez nadechnutí až pět minut. Přední nohy kapybar jsou o něco kratší než zadní a mezi prsty mají tato zvířata menší plovací blánu. Tato danost společně s umístěním očí, nozder a uší ve vrchní části hlavy je předurčuje k bezproblémovému přebývání ve vodě.

Příroda

Příčina vzniku obřích Fermiho bublin zatím zůstává nejasná.

Vesmír

Samantha Wrightová se svou dcerou Sofií a aplikací CamAPS FX, která monitoruje její cukrovku.

Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907