Michail Aleksandrovič Mazurin: Největší eso na sovětském tanku IS-2

01.08.2017 - Norbert Brzkovský

Prodělal boje na východní frontě již na počátku války. I přes zranění se mu podařilo zničit 21 nepřátelských strojů

Těžký tank IS-2 -<p>Mazurin svá vítězství nad německými obrněnci získal na stroji IS-2</p>
Těžký tank IS-2 -

Mazurin svá vítězství nad německými obrněnci získal na stroji IS-2


Reklama

Gardový nadporučík Michail Aleksandrovič Mazurin vychodil jen sedm tříd a v mládí pracoval jako řidič v kolchoze. K armádě narukoval v roce 1939 a absolvoval tankové učiliště.

Bojů se účastnil již od června 1941 jako velitel těžkého KV-1. Zažil porážky prvních let a v červenci 1943 patřil k aktérům bitvy u Kurska. V prosinci téhož roku se jeho 72. gardový těžký tankový pluk začal jako jeden z prvních přezbrojovat na iS-2. už v dubnu 1944 s nimi zasáhl do boje v Karpatech a 20. dubna Mazurin zničil čtyři německé tanky.

Jeho jednotka pak postupovala na Lvov, kde se zkušený tankista dostal do boje proti 12 německým obrněncům. Obratným manévrováním se mu dařilo nepřítele zadržovat až do příchodu posil. udržel železniční stanici, o kterou se bojovalo, a zničil přitom tři nepřátelské tanky.

Začátkem února 1945 se pokoušel s ostatními probít přes Vislu, 13. února 1945 utrpěl zranění při zásahu jeho stroje německým tankoborníkem. Přesto bojoval bez ošetření dál a za projevenou statečnost později dostal Zlatou hvězdu Hrdiny SSSR. Po vyléčení bojoval Mazurin v Berlíně a účastnil se i osvobození Prahy. Během své vojenské kariéry celkem zničil 21 německých tanků.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Zbraně číslo 17

  • Zdroj fotografií: WikipediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příslušníci americké námořní pěchoty ve Vietnamu, kde docházelo k desítkám případů fraggingu. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Marines, CC0)

Válka

Archeologové se domnívají, že reliéf znázorňuje náčelníka, který se během rituálu nachází v transu a předvádí řev jaguára. (foto: Centro INAH TabascoCC0)

Věda

Hraje i svítí

Numi 2 | kde: USA | cena: 135 tisíc korun 

Zatímco jiné toalety překvapují vzhledem, tvarem či použitými materiály, cena modelu Numi 2 od společnosti Kohler odráží jeho funkčnost. Záchod dostal do vínku pohybové senzory, a automaticky tak zvedá poklop. Prkénko je samozřejmě vyhřívané a nastavit si lze také následnou očistu, tedy teplotu proudu vody a vysoušení teplým vzduchem. Pokud navíc při „sezeních“ očekáváte specifickou atmosféru místnosti, jistě vás potěší, že Numi 2 nabízí volitelné osvětlení a bluetooth reproduktor, který vám přehraje oblíbenou hudbu. (foto: Profimedia)

Revue

Vizualizace budoucí ruské vesmírné stanice. (foto: Roskosmos, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Dobrodružství jeho všedního života by nejspíš vydalo na desítky autobiografických románů, on však o sobě napsal jen jediný: knihu Storia della mia vita – Dějiny mého života. (foto: Wikimedia Commons, Kelly GalbraithCC BY-SA 4.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907