Microsoft nasadil svou umělou inteligenci do boje proti rakovině

22.09.2016 - Stanislav Mihulka

Poradí si umělá inteligence s rakovinným bujením?

Microsoft -<p>Vědci Microsoftu teď bojují s nádory</p>
Microsoft -

Vědci Microsoftu teď bojují s nádory


Reklama

Rakovina představuje velkou výzvu dnešní doby. Porazit vzbouřené buňky tak, aby tělo přežilo, bývá velice obtížné. Lidé bojují s rakovinou ze všehch sil a hodí se ji každá pomoc.

Do této bitvy se teď zapojily počítače a výzkumné laboratoře Microsoftu. Vyvíjejí umělé inteligence, které se teď mohou uplatnit v medicíně. Pomocí algoritmů pro strojové učení budou analyzovat spousty dat, které již mají lékaři bojující s rakovinou k dispozici.

TIP: Laboratoř na čipu od IBM pomůže lékařům detekovat rakovinu

Celý projekt je sice na samotném počátku, pokud ale vše půjde podle plánu, tak by umělá inteligence měla urychlovat práci lékařů. Microsoft už ale hledí dál do budoucnosti a plánuje vyvinout umělou inteligenci, která by asistovala při léčbě rakoviny a výhledově dokonce přeprogramovávala buňky tak, aby samy porazily rakovinné bujení.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Ben Franske / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907