Milionáři z Indie vyměnili pohodlný život v luxusu za život žebravých mnichů

Manželský pár z Indie rozdal veškeré své jmění v hodnotě více než 500 milionů korun a vydal se na cestu žebravých mnichů.

04.05.2024 - Martin ReichmanBhavesh Bhandari z indického Gudžarátu léta podnikal ve stavebním byznysu a nashromáždil majetek v úctyhodné výši přesahující dvě miliardy indických rupií (v přepočtu přes 500 milionů korun). Podobně jako většina ostatních milionářů si on i jeho žena užívali života v luxusu a dopřávali si všeho, po čem jejich srdce toužilo.

Počátkem letošního roku se ale rozhodli všeho vzdát, a stali se džinistickými asketickými mnichy. Inspirací pro tento krok jim byly jejich dvě děti – šestnáctiletý syn a devatenáctiletá dcera, kteří se na cestu žebravých mnichů vydali před dvěma lety.

Na konci dubna se manželé Bhandari zřekli veškerého svého světského majetku, složili slib odříkání a zavázali se k životu ve zdrženlivosti. Přerušili kontakt se svými rodinami a vydali se bosí na cestu napříč Indií, přičemž jediný jejich příjem nyní tvoří almužny.

Základní myšlenkou džinismu je nenásilí a jeho nejviditelnějším vnějším projevem je respektování veškerého života: lidí, zvířat ale i třeba rostlin. Někteří džinisté proto mají přes ústa pruh látky, jiní před sebou při chůzi nebo před usednutím zametají, aby neusmrtili ani toho nejmenšího tvora. Všichni džinisté jsou pochopitelně přísnými vegetariány a nemohou ani obdělávat půdu, aby při své práci neporanili zvíře.


Další články v sekci