Milionkrát zvětšená vakcína AstraZeneca podpoří Lékaře bez hranic

15.02.2021 - Martin Reichman


Reklama

U příležitosti prvních 10 milionů naočkovaných občanů Velké Británie, vytvořil umělec Luke Jerram zvětšeninu oxfordské vakcíny AstraZeneca – konkrétně nanočástice nesoucí chimerickou DNA adenoviru s koronavirovým s-proteinem. Jeho 34 centimetrů velká plastika, je přibližně milionkrát větší, než skutečná nanočástice a vyrobená je ze borosilikátového skla, ze kterého se vyrábějí například zkumavky.

TIP: Kritických 72 hodin: Co jste nejspíš nevěděli o Lékařích bez hranic

Plastika je určená k prodeji (existuje pět kopií), přičemž výtěžek hodlá Luke Jerram věnovat Lékařům bez hranic právě na boj s koronavirem. Cena plastiky není známá, nicméně za svá díla na podobné téma utržil Luke jen v loňském roce 17 500 liber (v přepočtu okolo 500 tisíc korun). Nejde o první Lukův počin tohoto druhu – podobným způsobem v minulosti podpořil například charitativní nadaci Eltona Johna, která se věnuje nemocným s HIV a AIDS. Umělec sám nedávno koronavirus prodělal.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z deníku výpravy lze vyčíst, že začínala velmi optimisticky a mezi jejími členy nepanovalo žádné pnutí. Později byli někteří členové expedice nalezeni jen ve spodním prádle, jiným chyběly kusy tváře.

Zajímavosti

Připojování rakety Pegasus XL se satelitem TacRL-2 k mateřskému letounu Lockheed L-1011 TriStar „Stargazer“.

Vesmír

Nad hlavním městem San Salvador se tyčí vulkán stejného jména (vlevo). Jeho energie má posloužit pro těžbu bitcoinů.

Věda
Historie

Tento hummel vyřadila spojenecká vojska v Normandii.

Válka

Nový výzkum odhalil nečekaně vysokou míru násilí, která mohla vypuknout, přinejmenším za určitých okolností, v době kamenné.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907