Milník planetární vědy: Astronomové objevili již 5 000 exoplanet

První exoplanetu – tedy planetu nacházející se mimo naši Sluneční soustavu, vědci objevili před 30 lety. Nyní známe již 5 000 těchto vzdálených světů. Podle vědců z NASA nás přitom skutečně velké objevy teprve čekají…

23.03.2022 - Martin ReichmanPrvní exoplanetu se podařilo objevit v roce 1992, kdy astronomové Alex Wolszczan a Dale Frail pozorovali jemné změny v pulzech rychle rotující hvězdy. Ukázalo se, že změny tyto v jasnosti způsobuje dvojice planet. O tři roky později se podařilo objevit první exoplanetu obíhající kolem Slunci podobné hvězdě. Nešlo ale o svět vhodný pro život jak jej známe – objevenou exoplanetou byl žhavý plynný obr obíhající svou mateřskou hvězdu mimo obyvatelnou zónu.

Nejúspěšnější lovci

Přestože pozemské teleskopy udělaly od té doby obrovský pokrok, nejvíce úspěšných objevů má na svém kontě americká sonda Kepler. Od svého vypuštění v roce 2009 až do vyčerpání paliva v roce 2018 objevila přes 2 700 extrasolárních planet. A nejde o konečné číslo! Data, která sonda za devět let svého provozu sesbírala, stále analyzují vědci a seznam objevených světů se tak stále rozrůstá.

Za pozemský protějšek sondy Kepler bychom mohli označit veleúspěšný HARPS, pracující na chilské observatoři La Silla, který má na svém kontě již více než 150 objevených exoplanet.

Arzenál přístrojů, pátrajících po vzdálených světech, je ale mnohem širší – ve vesmíru operuje lovec exoplanet TESS, nestárnoucí Hubbleův vesmírný dalekohled nebo evropská družice CHEOPS. Jiní lovci se na své pátrání intenzivně chystají, ať už jde o Vesmírný teleskop Jamese Webba nebo o Evropský extrémně velký teleskop v chilské poušti Acatama.

TIP: Obyvatelnost cizích planet: Nadějné světy, které mohou hostit mimozemský život

Podle Jessie Christiansenové z NASA nás ty skutečně velké objevy teprve čekají. Většinu exoplanet, které dnes známe, jsme objevili v relativně blízkém okolí Sluneční soustavy. Z 5 000 známých exoplanet se hned 4 900 nachází v okruhu několika tisíc světelných let od nás. Vzhledem k rozlehlosti naší galaxie lze proto podle Christiansenové očekávat, že v Mléčné dráze se nachází 100 až 200 miliard extrasolárních světů!


Další články v sekci