Nová mise za dveřmi: NASA připravuje start nového lovce exoplanet

15.03.2018 - Stanislav Mihulka

Satelit TESS by měl objevit tisíce nových exoplanet a množství planet o velikosti Země. Do vesmíru má odstartovat již za měsíc

<p>Instalace a testy kamer nového lovce exoplanet TESS.</p>

Instalace a testy kamer nového lovce exoplanet TESS.


Reklama

Jak se zdá, v NASA přišli na chuť pátrání po cizích planetách. Aktuálně totiž připravují misi satelitu Transiting Exoplanet Survey Satellite, čili TESS, který bude pátrat po exoplanetách u nejjasnějších hvězd na obloze. Měl by se tak stát následníkem úspěšného vesmírného teleskopu Kepler.

Satelit TESS bude sledovat přinejmenším 200 tisíc vybraných hvězd, u nichž bude schopný detekovat tranzitující planety o velikosti Země až po plynné obry. Mise je plánovaná na dva roky, pokud ale satelit obstojí, bude pokračovat a sledovat další hvězdy.

Lovec exoplanet TESS

Ke startu mise by nemělo dojít dříve než 16. dubna letošního roku. TESS vynese do vesmíru nosná raketa Falcon 9 společnosti SpaceX. Pokud vše půjde podle plánu, TESS se dostane na speciální oběžnou dráhu ve velké vzdálenosti od zemského povrchu, kde ho téměř nebude rušit atmosféra.

TIP: Šest let výzkumu sondy Kepler: Od úspěchu k úspěchu

Podle odborníků Massachusettského technologického institutu (MIT), kteří šéfují této misi, by satelit TESS mohl objevit tisíce exoplanet všech možných velikostí. Podle našich dosavadních zkušeností s lovem exoplanet by nejméně 50 z nich mělo superzemí a zemí o průměru maximálně čtyřnásobku Země.

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907