Milostné nápěvy pomáhají sčítání: Ryby jsou hlučnější než rockeři

28.12.2019 - Zuzana Teličková

Každé jaro probíhá v Kalifornském zálivu tření paprskoploutvých ryb Cilus gilberti. Když začnou samci vyluzovat své „milostné nápěvy“, je vzniklý zvuk ohlušující. Na tah tohoto rybáři velmi oblíbeného druhu se zaměřili mořští zoologové

<p><strong>Kanic karibský</strong> <em>(Dermatolepis inermis)</em> u korálového útesu. Také pro tento druh ryb by bylo možné využít metodu sčítání pomocí analýzy hluku vydávaného při tření.</p>

Kanic karibský (Dermatolepis inermis) u korálového útesu. Také pro tento druh ryb by bylo možné využít metodu sčítání pomocí analýzy hluku vydávaného při tření.


Reklama

Mořští biologové použili podvodní mikrofony a naměřili hluk dosahující až 192 decibelů. To je vyšší hladina hluku než při rockovém koncertě nebo bezprostředně u motorové pily. Zaznamenaný zvuk dokážou zoologové vyhodnotit a odhadnou z něj množství ryb, které se účastní tahu.

„Tření často probíhá velmi rychle nebo naopak velmi pomalu a není možné jej pozorovat kvůli zakalené vodě. Náš výzkum otevírá akustické okno k této významné události v životě ryb,“ uvedl člen týmu Brad Erismans. I když byla metoda vyvinuta specificky pro druh Cilus gilberti, není problém adaptovat ji i pro jiné ryby, které rovněž vydávají při tření zvuky – například kanice, tresky nebo smuhy kalifornské (Micropogonias undulatus).

TIP: Zachránce pobřežního ekosystému: Ryba, která vydrží všechno

Členové týmu věří, že výsledky jejich výzkumu pomohou zabránit přílišnému vylovení ryb, které jim reálně hrozí. „Rybáři tady nejsou ti špatní,“ uvedl dál Erismans. „Vždyť právě od nich máme všechny informace. Právě oni mají nejvyšší zájem na tom, aby populace ryb zůstaly stabilní. Budeme se snažit dát dohromady různé skupiny, které mají na zdejším rybolovu podíl a najít společně řešení. Je skvělé, že na tom celém můžeme mít tak zásadní podíl.“

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Událost, známá jako železniční neštěstí v Montparnassu, se objevila i v trikové scéně Scorseseova filmu Hugo a jeho velký objev či na obalu jednoho alba hardrockové skupiny Mr. Big.

Historie

O transport amerických speciálů na Takur Ghar se staraly vrtulníky MH-47E Chinook.

Válka

Modré šipky ukazují nově objevené slinné žlázy

Věda

Kamera pro cizí světy Lunar ExoCam

Vesmír

Zbarvení samců a samiček se liší hlavně v oblasti genitálií. Pokud v intimních partiích kosatky při výskoku nad hladinu zahlédnete bílý ovál se třemi černými skvrnami, jde o samici.

Zajímavosti

Leopold II. se svou početnou rodinou. Se svou ženou Marií Ludovikou Španělskou měl 16 dětí (12 synů a 4 dcery).

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907