Mise LAMP: NASA vysílá suborbitální raketu na průzkum polární záře

Suborbitální raketa se spoustou přístrojů cílí na pulsující polární záře a mechanismy, které by s nimi mohly souviset

01.03.2022 - Stanislav Mihulka



Americká vesmírná agentura NASA v těchto dnech plánuje vypustit suborbitální raketu v rámci pozoruhodné mise LAMP (Loss through Auroral Microburst Pulsations). Jde o dvoustupňovou raketu Black Brant IX, která se vznese ze zamrzlé Aljašky, z výzkumného střediska a základny pro vypouštění suborbitálních raket Poker Flat Research Range severně od města Fairbanks.

Cílem experimentu LAMP  je pátrat po mechanismech, které jsou zodpovědné za pulsující polární záře. Určitá část polárních září se projevuje pulsováním, které se zapíná a vypíná každých zhruba 2 až 20 sekund.

Projekt se zaměřuje především na „mikrovýtrysky“. Jde o jev, při němž se vysokoenergetické elektrony ze zemské magnetosféry pohybují směrem k Zemi v kratičkých výtryscích, které trvají asi jednu desetinu sekundy. Vědci je podezřívají, že by mohly nějak souviset s pulsujícími polárními zářemi, zejména pokud jde o jejich rychlé blikání v rámci jednotlivých pulsů.

TIP: Suborbitální raketa programu RockSat-X vynesla báječné studentské projekty

Suborbitálmí raketa experimentu LAMP má na palubě celou řadu přístrojů pro výzkum pulsující polární záře, které prostudují elektrony, plazma, magnetická pole a také viditelnou složku polární záře. Na experimentu LAMP se podílejí i pozemní přístroje, včetně kamer pro sledování celé oblohy, vysokorychlostních kamer a magnetometrů.


Další články v sekci