Suborbitální raketa programu RockSat-X vynesla báječné studentské projekty

21.08.2018 - Stanislav Mihulka

Studenti několika univerzit si osahali vesmírné technologie a poslali své projekty na suborbitální let

<p>Start suborbitální rakety Terrier Improved Malemute</p>

Start suborbitální rakety Terrier Improved Malemute


Reklama

Skoro každý student technického zaměření sní o tom, že se bude podílet na vesmírném programu. A některým se to i splní. Před pár dny odstartovala z kosmodromu Wallops Flight Facility ve státě Virginia suborbitální raketa, která měla na palubě několik pozoruhodných studentských projektů.

Raketa Terrier Improved Malemute byla součástí programu NASA RockSat-X, který ve spolupráci s agenturou Colorado Space Grant Consortium nabízí studentům možnost pracovat na vesmírných projektech. Raketa letěla podle plánu a dosáhla výšky 158,5 kilometru. Let zakončila v Atlantickém oceánu, ve vzdálenosti 103 kilometrů od místa startu.

Studentské projekty ve vesmíru

Například tým více institucí z Colorada poslal na suborbitální let králičí kožešinu, která vytvářela elektrostatické pole a přitahovala malé kousky hliníku. Podobná technologie by mohla uklízet oběžnou dráhu. Studenti Capitol Technology University měřili rychlost cubesatů pomocí laserů a tým Temple University zase studoval kosmické záření v různých nadmořských výškách.

TIP: Menší a levnější: Nanosatelity otevírají dveře univerzitnímu výzkumu vesmíru

Studenti Coloradské univerzity v Boulderu se účastnili s projektem MEGALODON, v jehož rámci měřili rádiové signály od sítě dopplerovských radarů NEXRAD. Tým Marylandské univerzity zase určoval elektrický náboj na simulovaném regolitu v kosmickém prostředí a experiment týmu Portorické univerzity sbíral mikrometeority ve výškách 80 až 110 kilometrů, na nichž poté hledal organické látky, především nukleové kyseliny.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Allison Stancil/NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907