Mistr skalpelu: Jan Jesenius provedl v Praze první veřejnou pitvu

<p>Jan Jesenius (1566-1621)</p>

Jan Jesenius (1566-1621)

8 . 6 . 1600

Reklama

Velké publikum, pár lékařských nástrojů a tělo nebohého oběšence. Tato podivuhodná směsice se 8. června 1600 shromáždila v prostorách pražské univerzity, aby se stala součástí hotové senzace. Jan Jesenius se rozhodl provést první veřejnou pitvu!

TIP: Pitvy, vědci a šarlatáni: Jak vypadaly počátky lékařství v rudolfinské Praze?

Sotva třiatřicetiletý lékař, který studoval v Padově a Wittenbergu, se při své návštěvě Prahy rozhodl demonstrovat pozvané veřejnosti základy anatomie. Při zákroku, k němuž posloužilo tělo odsouzence, seznámil přihlížející se vzhledem vnitřních orgánů stejně jako tkání. Ambiciózní lékař šel ještě dál. Ctižádost a schopnosti ho katapultovaly do čestné pozice osobního  lékaře císařů Rudolfa a Matyáše! Kdyby se nebyl angažoval v bouřlivé předbělohorské době v politice, nemusel to být právě on, kdo se stal v roce 1621 jedním z hlavních aktérů krvavého staroměstského divadla.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907