Mistři převleků: Pyskouni vidí kůží a dokážou bleskurychle měnit barvu

17.07.2020 - Zuzana Teličková

Schopnost některých zvířat měnit své zabarvení je dobře známá. Mezi mistry rychlého převleku patří i pyskoun korunkatý – ryba, která žije v mělkých vodách a na korálových útesech v západní části Atlantiku.

<p><strong>Pyskoun korunkatý</strong> <em>(Lachnolaimus maximus)</em> umí „vidět kůží“ a zaznamenat změny v barevnosti svého okolí. Z perlově bílé na skvrnitě hnědou nebo červenou se přebarví během milisekund.</p>

Pyskoun korunkatý (Lachnolaimus maximus) umí „vidět kůží“ a zaznamenat změny v barevnosti svého okolí. Z perlově bílé na skvrnitě hnědou nebo červenou se přebarví během milisekund.


Reklama

Na základě toho, v jakém barevném prostředí se zrovna pohybuje, dokáže pyskoun korunkatý (Lachnolaimus maximus) během milisekund změnit barvu z perlově bílé na skvrnitě hnědou nebo červenou. Klíčem k těmto převlekům jsou buňky nazvané chromatofory, které obsahují barevné pigmenty, jež se mohou roztáhnout nebo smrštit a změnit tak celkové zbarvení těla.

Zoologové Schweikert, Johnsen a Fitak z Duke University v Severní Karolíně (USA) odebrali konkrétnímu pyskounovi buňky z oční sítnice a z kůže a snažili se v obou typech vzorků najít společné genetické znaky, aby odhalili klíčové geny zodpovědné za barevné převleky. Předchozí studie provedené mimo jiné na chobotnicích a sépiích totiž naznačují, že stejný molekulární řetězec, který zaznamenává světlo v očích, bývá použit i v buňkách kůže, které nějakým způsobem rovněž vnímají změny světla.

TIP: Bleskurychlí střelci jazykem: Tajemství unikátní lovecké techniky chameleonů

Schweikert a jeho kolegové ovšem zjistili, že u pyskounů se nedají v kůži a v oku najít žádné společné genetické znaky spojené s vnímáním světla. To znamená, že pyskouni vnímají světlo okem a kůží díky jiným mechanismům. Zatím ale není jasné, jak přesně „vidění kůží“ funguje, i když je zjevné, že ryby mají díky této schopnosti informace o barevných změnách v prostoru, kam očima nedohlédnou.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907