Mladý indický pár se za 3 roky už 18krát stěhoval kvůli strachu ze švábů

Pokud budeme upřímní, asi málokdo by označil šváby za roztomilé broučky. Pro mladý indický pár se ale strach ze švábů změnil v noční můru bez konce

24.04.2021 - Zuzana RychláPro nezainteresované může být popis některých fobií poněkud úsměvný – strach z chůze (basifobie), z útoku rostlinstva (botanofobie) či dokonce z párátek (dentoskalpofobie), zní opravdu poněkud bizarně. Pro lidi trpící některou z mnoha fobií jde ale často o vážný problém ohrožující partnerské vztahy a v některých případech i zdraví či dokonce život.

Jednou z poměrně častých fobií je strach z hmyzu – může jít o strach obecný, pak hovoříme o entomofobii, nebo o strach z konkrétního hmyzu – například apifobie je strach z včel, strach z mravenců zase bývá označovaný jako myrmecofobie. Také pro šváby máme speciální kategorii – patologický strach z švábů bývá označován jako katsaridofobie.

Na útěku před hmyzem

Právě katsaridofobie zřejmě stála na počátku divokého příběhu mladého páru z indického Bhópálu. Vše začalo krátce po svatbě – manžel tehdy našel v kuchyni vyděšenou a křičící manželku, která se mu svěřila, že v místnosti viděla švába. Žena poté odmítala do místnosti byť jen vstoupit a trvala na přestěhování. Pár tak poprvé změnil domov v roce 2018, nicméně situace se zanedlouho opakovala. Celkem se mladý pár během pouhých tří let přestěhoval osmnáctkrát a manželství se rázem ocitlo na pokraji krachu.

TIP: Bojíte se a nemáte proč? Jak vznikají nejrůznější fobie a jak se jich lze zbavit?

Léčba specifických fobií je podle odborníků komplikovaná a poměrně zdlouhavá. Za nejúčinnější je současnosti považována kognitivně-behaviorální terapie, konkrétně expozice – tedy stupňované vystavování postiženého obávaným situacím, ať již v představách nebo ve skutečnosti. Zda bude terapie cestou k záchraně i pro indický pár není jisté. Manželka vyčítá muži nedostatek pochopení a vyčerpaný manžel prý plánuje rozvod.

Nejpodivnější fobie

  • Alliumfobie – strach z česneku
  • Oktofobie – strach z číslice 8 (strach z jakýkoliv čísel je Arithmofobie)
  • Sinistrofobie – strach z levé strany a leváků (opačný strach se nazývá Dexterofobie)
  • Konsekotaleofobie – strach z jídelních hůlek
  • Eufobie – strach z dobrých zpráv
  • Paraskavedekatriafobie – strach z pátku třináctého
  • Metrofobie – strach z poezie
  • Sciofobie – strach ze stínů (psáno také sciafobie)
  • Fobofobie – strach z fobií
  • Hippopotomonstrosesquipedaliofobie – strach z dlouhých slov (zábavná, ale pouze fiktivní fobie)

Další články v sekci