Mocná síla slova: Pochvala či kompliment se vyplácí oběma stranám

23.02.2022 - redakce pořadů Víkend a Barbora Jelínková

Upřímně míněná pochvala potěší každého. Psychologové však nedávno potvrdili, že z vyslovení komplimentu můžeme těžit i my sami: Nejenže se budeme cítit lépe, ale dotyční s námi budou také ochotněji spolupracovat


Reklama

Pochválit někomu nový účes nebo figuru může být ošemetné – těžko totiž dopředu odhadnout, jak si oslovený naši poznámku vyloží. Většina lidí si proto kompliment nakonec rozmyslí, aby nepůsobili blahosklonně či podlézavě. Nedávno ovšem hned několik studií prokázalo, že dělají chybu, a ochuzují tak sebe i druhé.

Mocná síla slova

Kanadská profesorka psychologie Naomi Grantová to vysvětluje naším vrozeným smyslem pro reciprocitu: Pokud nám totiž někdo prokáže dobrý skutek, máme sklon jej „poslat dál“. Přesto lidé obecně podceňují sílu slova. Psycholožka Vanessa Bohnsová z americké Cornell University nechala dobrovolníky při sérii pokusů pronášet komplimenty k neznámému člověku, přičemž měli nejprve odhadnout, jak se bude dotyčný cítit. Testovaní se téměř ve všech případech obávali, že jejich pochvala zapůsobí trapně, či dokonce nevhodně. Ve skutečnosti však zdánlivě obyčejná poznámka vyvolala v příjemci výrazně vyšší míru pozitivních emocí, než očekávali.

Jak získat pomocníky

Navíc se ukázalo, že prostřednictvím komplimentů můžeme ostatním – potažmo i sami sobě – nejen zvednout náladu, ale dokonce je nenásilně přimět ke spolupráci.

TIP: Univerzální platidlo: Vědci zjistili, jakou cenu má náš úsměv

Při jednom z dalších experimentů nechali vědci skupinu dobrovolníků nejprve vyplňovat nudný dotazník, načež se mezi ně vmísil odborný asistent v roli studenta a pronášel nenápadné lichotky na adresu jejich oblečení. Když posléze účastníky pokusu požádal o pomoc při organizaci smyšlené univerzitní akce, 79 % z těch, kdo si předtím vyslechli pochvalu svého vzhledu, mu vyšlo vstříc. Oproti tomu totéž učinilo pouze 46 % členů kontrolní skupiny, k nimž žádný kompliment nesměřoval. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907