Mocná síla slova: Pochvala či kompliment se vyplácí oběma stranám

Upřímně míněná pochvala potěší každého. Psychologové však nedávno potvrdili, že z vyslovení komplimentu můžeme těžit i my sami: Nejenže se budeme cítit lépe, ale dotyční s námi budou také ochotněji spolupracovat
Pochválit někomu nový účes nebo figuru může být ošemetné – těžko totiž dopředu odhadnout, jak si oslovený naši poznámku vyloží. Většina lidí si proto kompliment nakonec rozmyslí, aby nepůsobili blahosklonně či podlézavě. Nedávno ovšem hned několik studií prokázalo, že dělají chybu, a ochuzují tak sebe i druhé.

Mocná síla slova

Kanadská profesorka psychologie Naomi Grantová to vysvětluje naším vrozeným smyslem pro reciprocitu: Pokud nám totiž někdo prokáže dobrý skutek, máme sklon jej „poslat dál“. Přesto lidé obecně podceňují sílu slova. Psycholožka Vanessa Bohnsová z americké Cornell University nechala dobrovolníky při sérii pokusů pronášet komplimenty k neznámému člověku, přičemž měli nejprve odhadnout, jak se bude dotyčný cítit. Testovaní se téměř ve všech případech obávali, že jejich pochvala zapůsobí trapně, či dokonce nevhodně. Ve skutečnosti však zdánlivě obyčejná poznámka vyvolala v příjemci výrazně vyšší míru pozitivních emocí, než očekávali.

Jak získat pomocníky

Navíc se ukázalo, že prostřednictvím komplimentů můžeme ostatním – potažmo i sami sobě – nejen zvednout náladu, ale dokonce je nenásilně přimět ke spolupráci.

TIP: Univerzální platidlo: Vědci zjistili, jakou cenu má náš úsměv

Při jednom z dalších experimentů nechali vědci skupinu dobrovolníků nejprve vyplňovat nudný dotazník, načež se mezi ně vmísil odborný asistent v roli studenta a pronášel nenápadné lichotky na adresu jejich oblečení. Když posléze účastníky pokusu požádal o pomoc při organizaci smyšlené univerzitní akce, 79 % z těch, kdo si předtím vyslechli pochvalu svého vzhledu, mu vyšlo vstříc. Oproti tomu totéž učinilo pouze 46 % členů kontrolní skupiny, k nimž žádný kompliment nesměřoval. 


Další články v sekci