Moderní hrozba: Havárie malého dronu přiměla 3 tisíce rybáků opustit vejce

16.06.2021 - Stanislav Mihulka

Provoz dronů přináší dříve nevídané výzvy nejen bezpečnostním složkám, ale i přírodě

<p>Zřícený dron na Bolsa Chica. Kvůli jeho havárii zřejmě zahynula prakticky celá budoucí generace zdejších rybáků západních.</p>

Zřícený dron na Bolsa Chica. Kvůli jeho havárii zřejmě zahynula prakticky celá budoucí generace zdejších rybáků západních.


Reklama

Bolsa Chica Ecological Reserve je cenné chráněné území na kalifornském pobřeží, poblíž města Huntington Beach. Jde o jeden z posledních velkých pobřežních mokřadů v Kalifornii. Na zhruba 5 kilometrech čtverečních tam žije velké množství živočichů i rostlin. Mezi více než 800 druhy je i řada ohrožených a vzácných. Na jaře a na podzim se v Bolsa Chica zastavuje velké množství tažných ptáků.

Jsou mezi nimi i severoameričtí rybáci západní z příbuzenstva racků, kteří žijí na ve velkých koloniích na pobřežích nebo ostrovech. Tito ptáci jsou citliví na vyrušování během hnízdění. Podle odborníků jsou ze všeho nejhorší drony, což se nedávno potvrdilo. 12. května došlo v Bolsa Chica k nehodě malého dronu, ze které se vyklubala ekologická katastrofa značných rozměrů. Dron se zřítil do kolonie rybáků, pro které to zřejmě byl naprostý šok.

Katastrofa kolonie rybáků

Přibližně tři tisíce rybáků se zvedlo a odletělo pryč. V Bolsa Chica přitom nechali celou letošní snůšku, která čítala okolo dvou tisíc vajec. Po krátké době zahynula prakticky celá budoucí generace zdejších rybáků západních. Místní vědci za celý svůj život nepamatují, že by došlo k tak rozsáhlému opuštění vajec hnízdícími ptáky. 

TIP: Po vybití krys se na britský ostrov Lundy vrátila spousta mořských ptáků

Rybáci západní jsou na podobné věci zřejmě velmi citliví. Tento druh rybáků se sice neřadí k ohroženým, ale v současné době známe jen čtyři místa na planetě, kde hnízdí. Kromě Bolsa Chica to je ještě v Los Angeles Harbor, v San Diegu a v kalifornské části Mexického zálivu. Osud populace z Bolsa Chica je teď ve hvězdách. Vědci navíc stále nevědí, kde uprchlí rybáci z Bolsa Chica vlastně jsou.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907