Moderní hrozba: Havárie malého dronu přiměla 3 tisíce rybáků opustit vejce

16.06.2021 - Stanislav Mihulka

Provoz dronů přináší dříve nevídané výzvy nejen bezpečnostním složkám, ale i přírodě

<p>Zřícený dron na Bolsa Chica. Kvůli jeho havárii zřejmě zahynula prakticky celá budoucí generace zdejších rybáků západních.</p>

Zřícený dron na Bolsa Chica. Kvůli jeho havárii zřejmě zahynula prakticky celá budoucí generace zdejších rybáků západních.


Reklama

Bolsa Chica Ecological Reserve je cenné chráněné území na kalifornském pobřeží, poblíž města Huntington Beach. Jde o jeden z posledních velkých pobřežních mokřadů v Kalifornii. Na zhruba 5 kilometrech čtverečních tam žije velké množství živočichů i rostlin. Mezi více než 800 druhy je i řada ohrožených a vzácných. Na jaře a na podzim se v Bolsa Chica zastavuje velké množství tažných ptáků.

Jsou mezi nimi i severoameričtí rybáci západní z příbuzenstva racků, kteří žijí na ve velkých koloniích na pobřežích nebo ostrovech. Tito ptáci jsou citliví na vyrušování během hnízdění. Podle odborníků jsou ze všeho nejhorší drony, což se nedávno potvrdilo. 12. května došlo v Bolsa Chica k nehodě malého dronu, ze které se vyklubala ekologická katastrofa značných rozměrů. Dron se zřítil do kolonie rybáků, pro které to zřejmě byl naprostý šok.

Katastrofa kolonie rybáků

Přibližně tři tisíce rybáků se zvedlo a odletělo pryč. V Bolsa Chica přitom nechali celou letošní snůšku, která čítala okolo dvou tisíc vajec. Po krátké době zahynula prakticky celá budoucí generace zdejších rybáků západních. Místní vědci za celý svůj život nepamatují, že by došlo k tak rozsáhlému opuštění vajec hnízdícími ptáky. 

TIP: Po vybití krys se na britský ostrov Lundy vrátila spousta mořských ptáků

Rybáci západní jsou na podobné věci zřejmě velmi citliví. Tento druh rybáků se sice neřadí k ohroženým, ale v současné době známe jen čtyři místa na planetě, kde hnízdí. Kromě Bolsa Chica to je ještě v Los Angeles Harbor, v San Diegu a v kalifornské části Mexického zálivu. Osud populace z Bolsa Chica je teď ve hvězdách. Vědci navíc stále nevědí, kde uprchlí rybáci z Bolsa Chica vlastně jsou.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Albrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Italský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio EsercitoCC BY-SA 4.0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907