Moherské útesy v Irsku: Nejkrásnější pobřeží Evropy

04.03.2017 - Marek Telička

Nejkrásnější rozhledna -<p>Moherské útesy jsou složené převážně z břidlice a pískovce. Z nejvyšších částí lze za jasného počasí vidět i kopce a údolí národního parku Connemara, který je odtud šedesát kilometrů daleko</p>
Nejkrásnější rozhledna -

Moherské útesy jsou složené převážně z břidlice a pískovce. Z nejvyšších částí lze za jasného počasí vidět i kopce a údolí národního parku Connemara, který je odtud šedesát kilometrů daleko


Reklama

Moherské útesy se nacházejí na západním pobřeží Irska a jsou považovány za nejkrásnější pobřežní úsek v západní Evropě. V místě nazvaném Hag's Head se hrana útesů zvedá 120 metrů nad hladinu oceánu a maximální výšky 214 metrů dosahuje o osm kilometrů dál, poblíž O'Brienovy věže. Z této kamenné stavby je možné za jasného počasí jako na dlani vidět například deset kilometrů vzdálené Aranské ostrovy nebo kopce a údolí národního parku Connemara, který je odtud šedesát kilometrů daleko.

TIP: Ekvádorská příroda na rozhraní aneb Ráj s ropnými vrty

Útesy jsou složené převážně z břidlice a pískovce přičemž ty nejstarší skály najdete u úpatí celého útvaru. Na útesech žije i velké množství živočichů, především ptáků, jejichž počty jsou odhadovány na zhruba 30 000 a reprezentují asi 20 různých druhů. Jedněmi z nejvýraznějších jsou papuchalci ploskozobí, kteří ve velkých koloniích obývají izolované části útesu a malý Kozí ostrov (Goat Island). Kromě nich tady žijí například také racci, alkouni, kormoráni nebo krkavci.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Příroda 11/2010

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Revue

Zhruba polovina psů v experimentech odmítla záměrně špatnou radu cizího člověka. Jsou v tom lepší než lidské děti, makaci nebo šimpanzi.

Věda

Lady Caroline Lambová byla anglická šlechtična a spisovatelka. Byla milenkou George Gordona Byrona. Jejich vztah je námětem řady děl, například filmu Lady Caroline Lamb z roku 1972.

Historie

Přestože je zde jistá podobnost s párem Jupiter-Saturn, je třeba si uvědomit, že disk kolem hvězdy PDS 70c je asi 500krát větší než prstence Saturnu. 

Vesmír

Britské tanky Challenger 2 stále zůstávají také ve hře s tím, že je bude třeba modernizovat.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907