Těleso s nezvyklým havajským jménem ’Oumuamua je nejen prvním prokázaným návštěvníkem mezihvězdného původu, ale také zajímavou sondou do světa odborného poznání. Vědecká práce v základním výzkumu si ve většině případů klade za cíl vysvětlit to, co vidíme kolem sebe. Vědec tak sestaví tzv. hypotézu, tedy svoji představu, pokud možno podloženou teoretickým konstruktem, která dané pozorování objasní. Je zcela přirozené, že jiný odborník může stejné pozorování vysvětlovat pomocí jiné hypotézy. Základní postup ve vědě zní, že se hypotéza nepotvrzuje, ale naopak vyvrací. A dokud není vyvrácena, nejčastěji dalšími pozorováními, považuje se za možnou.
TIP: Co přineslo hledání rádiových signálů mezihvězdného návštěvníka 'Oumuamua?
Tedy ano – chování tělesa ’Oumuamua je v souladu s hypotézou o průletové sondě mimozemské civilizace, kterou v současnosti nelze vyvrátit. Stejně tak je ovšem možné objekt považovat za mimosluneční kometu. Většina astronomů považuje za pravděpodobnější přirozený původ tělesa, ale momentálně nemají pádné argumenty, jak vyvrátit ten umělý.
Tajemství vesmíru
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)