Mohly se již odehrát všechny teoreticky možné šachové partie?

05.09.2021 - Barbora Jelínková

Moderní forma šachů vznikla v 15. století. Mohly se tedy již odehrát všechny teoreticky možné šachové partie?


Reklama

Vycházíme-li z toho, že jsou šachy staré přibližně 500 let, a z předpokladu, že se jejich hraní za celou dobu věnovalo přibližně 1 % světové populace, lze se dobrat k přibližným odhadům.

TIP: Kolik je v jedné šachové partii možných tahů? Více než atomů v pozorovatelném vesmíru!

Pokud by každý z těchto potenciálních hráčů absolvoval jednu odlišnou partii denně po dobu 50 let, dohromady už by vzniklo na 10 miliard šachových soubojů. Každý pohyb po šachovnici umožňuje 38 dalších potenciálních tahů, tudíž během jediné partie zahrnující v průměru 40 tahů může teoreticky nastat 38⁸⁰ herních variant. Vezmeme-li v úvahu popsanou matematiku, mohou šachisté hypoteticky odehrát 10¹²⁶ průběhů. A něco takového zatím přes veškerou snahu zcela nepochybně nestihli.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907