Dnešní výstupy do volného kosmu trvají opravdu dlouho – sedm hodin neznamená žádnou výjimku. Odpovídá to prakticky jedné pracovní směně, přičemž činnost ve vnějším prostoru je fyzicky poměrně náročná. Těžko si představit, že by někdo zvládl takovou směnu bez jídla a pití v plném nasazení. Zkušenosti z výcviku i reálných výstupů však ukázaly, že ve skafandru lze přísun potravin zajistit jen velmi omezeně. Pro dostatek energie se tedy astronauti musejí najíst ještě před opuštěním paluby. Dřív měli ve skafandru k dispozici ovocnou tyčinku; většinou s nimi však byly spíš negativní zkušenosti, takže se dnes již nepoužívají.
TIP: Blamáž na ISS: NASA musela zrušit první čistě ženský výstup do volného prostoru
Jiná situace se týká tekutin. Vydržet bez nich osm hodin je zkrátka nemožné a bylo by to i značně nezdravé. V každém skafandru se proto nachází vak s vodou a hadičkou vyvedenou k hlavě astronauta, který z ní v případě potřeby jednoduše nasaje.
ZajímavostiDopadnout na polštář
airbagy pro chodce
kdy: 2012 | omezení: pouze nižší rychlostAirbagy se staly běžnou formou ochrany řidičů i spolujezdců, a řada automobilek se proto zamýšlela, zda by nemohly mírnit také náraz nešťastně zasaženého chodce. Během kolize se měly airbagy na kapotě nafouknout a pokrýt plochu střetu. Ačkoliv je myšlenka na první pohled nosná a snadno realizovatelná, nakonec se neujala. Vnější airbagy byly totiž účinné jen při nižších rychlostech, a pouze pokud nešťastník dopadl přímo na ně. Daleko efektivnější se ukázaly změny v umístění motoru a mřížky chladiče, které pomohly lépe usměrnit případný náraz. (foto: Profimedia)