Mohou astronauti během výstupu do vesmíru jíst a pít?

04.02.2021 - Michal Švanda

<p><strong>Christer Fuglesang</strong>, při výstupu na ISS v rámci mise STS-128. Ve výřezu <strong>Eugene Cernan</strong> během výcviku na historickém snímku, který zachytil i ovocnou tyčinku a ventil s přívodem vody.</p>

Christer Fuglesang, při výstupu na ISS v rámci mise STS-128. Ve výřezu Eugene Cernan během výcviku na historickém snímku, který zachytil i ovocnou tyčinku a ventil s přívodem vody.


Reklama

Dnešní výstupy do volného kosmu trvají opravdu dlouho – sedm hodin neznamená žádnou výjimku. Odpovídá to prakticky jedné pracovní směně, přičemž činnost ve vnějším prostoru je fyzicky poměrně náročná. Těžko si představit, že by někdo zvládl takovou směnu bez jídla a pití v plném nasazení. Zkušenosti z výcviku i reálných výstupů však ukázaly, že ve skafandru lze přísun potravin zajistit jen velmi omezeně. Pro dostatek energie se tedy astronauti musejí najíst ještě před opuštěním paluby. Dřív měli ve skafandru k dispozici ovocnou tyčinku; většinou s nimi však byly spíš negativní zkušenosti, takže se dnes již nepoužívají. 

TIP: Blamáž na ISS: NASA musela zrušit první čistě ženský výstup do volného prostoru

Jiná situace se týká tekutin. Vydržet bez nich osm hodin je zkrátka nemožné a bylo by to i značně nezdravé. V každém skafandru se proto nachází vak s vodou a hadičkou vyvedenou k hlavě astronauta, který z ní v případě potřeby jednoduše nasaje.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obsahy izotopů stroncia a kyslíku v pozůstatcích padlých v bitvě u Himéry prozrazují, že většinou nešlo o sicilské bojovníky, ale žoldáky ze vzdálených míst.

Věda
Vesmír

Z rybníka na talíř

skokan zelený | výskyt: Evropa

Tento hybrid skokana skřehotavého a krátkonohého dorůstá 5–11 cm a jeho obvykle hnědé oči mění v době páření barvu: U samců přecházejí do zelenožluté, zatímco samicím žloutnou nebo získávají žlutohnědý odstín. Díky svému jasně zelenému zbarvení skokani na svou hmyzí oběť rádi číhají například v záplavě lístků okřehku menšího, lidově zvaného žabinec. K jejich nejurputnějším predátorům přitom patří člověk – zmíněný žabí druh se totiž považuje za delikatesu. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Na malou plachetnici Sundowner se nacpalo na 130 vojáků. Za jejím kormidlem stál Charles Lightoller, někdejší druhý důstojník Titanicu.

Válka
Revue

V napjaté atmosféře na počátku 17. století se rozbuškou k rozpoutání násilí mezi katolíky a nekatolíky mohla stát i zdánlivá drobnost. 

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907