Mohou astronauti během výstupu do vesmíru jíst a pít?

04.02.2021 - Michal Švanda

<p><strong>Christer Fuglesang</strong>, při výstupu na ISS v rámci mise STS-128. Ve výřezu <strong>Eugene Cernan</strong> během výcviku na historickém snímku, který zachytil i ovocnou tyčinku a ventil s přívodem vody.</p>

Christer Fuglesang, při výstupu na ISS v rámci mise STS-128. Ve výřezu Eugene Cernan během výcviku na historickém snímku, který zachytil i ovocnou tyčinku a ventil s přívodem vody.


Reklama

Dnešní výstupy do volného kosmu trvají opravdu dlouho – sedm hodin neznamená žádnou výjimku. Odpovídá to prakticky jedné pracovní směně, přičemž činnost ve vnějším prostoru je fyzicky poměrně náročná. Těžko si představit, že by někdo zvládl takovou směnu bez jídla a pití v plném nasazení. Zkušenosti z výcviku i reálných výstupů však ukázaly, že ve skafandru lze přísun potravin zajistit jen velmi omezeně. Pro dostatek energie se tedy astronauti musejí najíst ještě před opuštěním paluby. Dřív měli ve skafandru k dispozici ovocnou tyčinku; většinou s nimi však byly spíš negativní zkušenosti, takže se dnes již nepoužívají. 

TIP: Blamáž na ISS: NASA musela zrušit první čistě ženský výstup do volného prostoru

Jiná situace se týká tekutin. Vydržet bez nich osm hodin je zkrátka nemožné a bylo by to i značně nezdravé. V každém skafandru se proto nachází vak s vodou a hadičkou vyvedenou k hlavě astronauta, který z ní v případě potřeby jednoduše nasaje.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Rak signální se nechává bez problému obdivovat zblízka.

Příroda

José Luis Pereira a jeho úlovek ze 13. září.

Vesmír

Letoun Junkers F13 byl po porážce Karla převezen do Budapešti, kde si jej mohli prohlédnout místní.

Válka

Český patent umožňuje využívat suť ze zdemolované budovy téměř v nekonečném cyklu.

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907