Monstra pod drobnohledem: Jaký byl nejlepší tank Velké války? (2)

31.03.2020 - Miroslav Mašek

Velká válka přinesla premiéru nové zbraně, která se v dalších dekádách masově rozšířila. Šlo o tanky, jež zasáhly do bojů s různou mírou úspěšnosti. Který ze zavedených typů se v ohni bitev osvědčil nejlépe?

<p>Britové viděli, že používaná taktika snižuje účinnost obrněnců a zbytečně navyšuje ztráty, a začali prosazovat nasazení ve větších skupinách</p>

Britové viděli, že používaná taktika snižuje účinnost obrněnců a zbytečně navyšuje ztráty, a začali prosazovat nasazení ve větších skupinách


Reklama

Při hledání nejlepšího tanku se nejdříve zaměříme na to, který z nich si připsal největší válečné zásluhy a nejvýraznější měrou ovlivnil výsledek konfliktu. Takový titul si může nárokovat výhradně typ, jenž by přispěl k ukončení patové situace na západní frontě prostřednictvím průlomů opevněných linií. Proto se budeme věnovat jen těžkým obrněncům, které pro takový úkol měly předpoklady.

Předchozí část: Jaký byl nejlepší tank Velké války? (1)

Zaprvé: nejužitečnější 

Dalším klíčovým kritériem se zde stává počet vyrobených kusů a způsob nasazení. Prvoválečné tanky trpěly vysokou poruchovostí, která v extrémních případech dosahovala až 90 % (z deseti nasazených strojů dokončil akci jediný, aniž by některý z vyřazených kusů zasáhl nepřítel). Kupříkladu v září 1916 při prvním tankovém útoku v dějinách mezi obcemi Flers a Courcelette hodlali Britové nasadit 49 vozidel, avšak do výchozích pozic jich zvládlo dorachotit jen 32. Po zahájení ofenzivy pět strojů zapadlo do jam a kráterů, devět zastavily závady a dalších devět ztratilo kontakt s pěchotou. Proti německým pozicím tedy nakonec bojovalo pouhých devět funkčních obrněnců.

Z tohoto příkladu vyplývá, že pokud se pěchota neměla ocitnout u zákopů protivníka osamocena, velké počty strojů se stávaly nutností. Britové měli oproti ostatním velmocem časový i technologický náskok, a tak není divu, že právě jejich tankové oddíly se staly nejsilnějšími. Prvního sériově vyráběného typu Mark I vzniklo 75 kusů v dělostřelecké verzi Male a stejný počet v kulometném provedení Female. Stále se tedy jednalo spíše o ověřovací série, neboť vzhledem k nespolehlivosti strojů i nezkušenosti osádek takové počty nemohly mít na bojišti rozhodující vliv. 

Přichází čtyřka

Britští velitelé si tohoto faktu byli vědomi a po prvotních zkušenostech nařídili postavit tisícovku modernizovaných obrněnců. Po cvičných typech Mark II a III spatřila světlo světa plnohodnotná verze těžkého tanku Mark IV, jež zohledňovala nedostatky zjištěné při nasazení „jedniček“. Zmizela dvojice zapřažených loukoťových kol, která se v terénu ukázala jako přítěž, širší pásy zdokonaleného tvaru zlepšily průchodnost.

Pancéřování se z původní hodnoty maximálně 10 mm o dva milimetry zesílilo. Obra měl opět posouvat krajinou benzinový šestiválec Daimler, ale s výkonem zvýšeným ze 77 na 93 kW. Střílny se zmenšily, aby do interiéru nepronikaly střepiny, a ve snaze o vyšší bezpečnost osádky se palivová nádrž posunula blíž k zádi stroje. Vzhledem k celkové podobnosti s Markem I nebylo třeba zásadním způsobem měnit výcvik tankistů.

Ve velkém množství 

Produkce se rozeběhla v březnu 1917 a poprvé ji bylo možné označit za skutečně sériovou – světlo světa spatřilo více než 1 200 „čtyřek“ (420 kanonových, 595 kulometných a 202 neozbrojených pro transportní úkoly), což na svou dobu znamenalo ohromující počet. Když první exempláře dorazily k jednotkám, okamžitě se začalo s plánováním ofenzivy. Došlo k ní v první polovině června, kdy Britové nasadili přes 70 obrněnců u městečka Mesen.

Pokračování: Monstra pod drobnohledem: Jaký byl nejlepší tank Velké války? (3)

Terén rozrytý dělostřelbou však stroje výrazně zpomalil a ty navíc bojovaly v malých skupinkách, takže k dohodovému vítězství v bitvě přispěly jen omezenou měrou. Objevily se rovněž u Yper, jenže opět nevhodně rozdrobené po bojišti. Velitelé viděli, že používaná taktika snižuje účinnost obrněnců a zbytečně navyšuje ztráty, a začali prosazovat nasazení ve větších skupinách. Díky tomu by se sčítala palebná síla tanků, jež by se vzájemně podporovaly.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907