Mozek dělá královnu: Víc poddaných potřebuje větší rozum

Vědci z Tropického výzkumného institutu Smithsonian ve Washingtonu zjistili při studiu včel z čeledi ploskočelkovitých, že u společenských královen je část mozku zodpovědná za učení a paměť větší než u královen samotářek

09.11.2016 - Zuzana Teličková



Jde o první studii srovnávající velikost mozku sociálních a nesociálních jedinců v rámci jednoho živočišného druhu. Včely s latinským názvem Megalopta genalis žijící v Panamě byly ideálními adepty na výzkum, neboť jejich královny žijí rozličným způsobem života a velikost jejich mozku je rozdílná. Tyto rozdíly jsou pravděpodobně dány potřebou společenských královen udržet si v hnízdě kontrolu nad „poddanými“, která vyžaduje schopnost pojmout více informací.

TIP: Včely stále záhadné aneb Co se děje ve včelím úlu

Všechny předchozí studie sociálních a nesociálních živočichů porovnávaly velikost mozku různých druhů, které se však liší v tolika aspektech, že bylo obtížné potvrdit či vyvrátit přímou souvislost mezi velikostí mozku a sociálním chováním. Teprve nyní se podařilo potvrdit tzv. Machivaelliho teorii či teorii společenského mozku, která říká, že čím větší je společenská skupina, tím větší mozek musí její vládce mít. Zajímavé bylo však zjištění, že mozek společenských královen není větší celkově, ale vyvinutější je jen jeho část.

  • Zdroj textu

    Příroda 5/2010

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci