Mozek dělá královnu: Víc poddaných potřebuje větší rozum

09.11.2016 - Zuzana Teličková

Vědci z Tropického výzkumného institutu Smithsonian ve Washingtonu zjistili při studiu včel z čeledi ploskočelkovitých, že u společenských královen je část mozku zodpovědná za učení a paměť větší než u královen samotářek

Stále překvapují -<p>Schopnosti včel člověka stále znovu a znovu nechávají stát v údivu</p>
Stále překvapují -

Schopnosti včel člověka stále znovu a znovu nechávají stát v údivu


Reklama

Jde o první studii srovnávající velikost mozku sociálních a nesociálních jedinců v rámci jednoho živočišného druhu. Včely s latinským názvem Megalopta genalis žijící v Panamě byly ideálními adepty na výzkum, neboť jejich královny žijí rozličným způsobem života a velikost jejich mozku je rozdílná. Tyto rozdíly jsou pravděpodobně dány potřebou společenských královen udržet si v hnízdě kontrolu nad „poddanými“, která vyžaduje schopnost pojmout více informací.

TIP: Včely stále záhadné aneb Co se děje ve včelím úlu

Všechny předchozí studie sociálních a nesociálních živočichů porovnávaly velikost mozku různých druhů, které se však liší v tolika aspektech, že bylo obtížné potvrdit či vyvrátit přímou souvislost mezi velikostí mozku a sociálním chováním. Teprve nyní se podařilo potvrdit tzv. Machivaelliho teorii či teorii společenského mozku, která říká, že čím větší je společenská skupina, tím větší mozek musí její vládce mít. Zajímavé bylo však zjištění, že mozek společenských královen není větší celkově, ale vyvinutější je jen jeho část.

  • Zdroj textu:

    Příroda 5/2010

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zleva sedí Apt, Wilcutt, Readdy, Akers, Walz, stojí Lucidová, Blaha.

Vesmír

Katedrála Sagrada Família je impozantní, i když zatím není dostavěná. Ve finále ji má zdobit 18 věží; dostavěných jich je ale zatím jen osm a nejvyšší z nich měří 112 metrů.

Zajímavosti

Autonomní uklízeč sněhu u osvětlení letištní dráhy

Věda

Ostrov Kubu se rozkládá uprostřed solných plání Makgadikgadi v Botswaně, nedaleko měst Orapa a Letlhakane. Celá oblast je chráněnou krajinnou oblastí a původními obyvateli regionu je dokonce považována za posvátnou.

Příroda

Snímek komety C/2019 Q4 Borisov, pořízený teleskopem Canada-France-Hawaii Telescope na Havaji

Vesmír

Pohřební koruna Přemysla Otakara II. Podobně mohla vypadat česká koruna za Přemyslovců

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907