Mrakodrapy říše hmyzu: Termiti a jejich dílo

19.02.2017 - Marek Telička

Termiti jsou řádem eusociálního hmyzu a obdobně jako mravenci, včely a vosy si dokážou v rámci jednoho společenství velmi organizovaně dělit práci. V některých aspektech tak dosahují až neuvěřitelných výkonů

Věže a věžičky -<p>Termití katedrály postavené druhem <em>Nasutitermes triodae</em> v australském národním parku Kakadu</p>
Věže a věžičky -

Termití katedrály postavené druhem Nasutitermes triodae v australském národním parku Kakadu


Reklama

Úžas vzbuzují zejména nadzemní stavby termitů, známé jako termitiště. Staví je jen některé druhy termitů v okamžiku, kdy podzemní část hnízda přestane termití populaci dostačovat.

V tropických savanách mohou termitiště dosahovat výšky až devíti metrů! Taková obří hnízda jsou dílem některých termitů druhů Macrotermes v dostatečně zalesněných oblastech Afriky. Jejich tvar je někdy těžko definovatelný, jindy skoro pravidelně kónický. Termitiště stavěná termity rodu Amitermes meridionalis mají dokonce modrou barvu a klínový tvar přibližně severo-jižní orientace. Pokusná měření ukázala, že taková podoba dokáže velmi účinně napomáhat termoregulaci uvnitř hnízda.

TIP: Mšice a jejich spolupracovníci aneb Výkonná genetická laboratoř

Kontrola vnitřní teploty je obzvlášť důležitá pro ty druhy, jež pro obživu pěstují speciální houbu. I ty druhy termitů, které se živí jiným způsobem, ovšem dokážou udržet výkyvy teploty během 24 hodin v neuvěřitelném rozmezí jednoho stupně Celsia.

  • Zdroj textu:

    Příroda 10/2010

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Escobar měl na svědomí tisíce životů. V Medellínu sotva potkáte někoho, kdo by neznal některou z obětí.

Cestování
Historie

Jeden z australských sklípkanců. Tento pavouk patří k nejnebezpečnějším druhům zvířat na světě a jedno jeho kousnutí může být pro člověka smrtelné.

Věda

Mlha v atmosféře Pluta na snímku sondy New Horizons

Vesmír

Hamburger byl populární už v antice

Věda

Izraelské A-4 Skyhawky se osvědčily, tyto stroje však už čekají na rozebrání.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907