Mravenci zatočí s obřími žábami: V boji proti ropuchám poslouží i kočičí žrádlo

25.10.2016 - Zuzana Teličková

Ropucha obrovská byla na australský kontinent zavlečena v roce 1935, aby tu požírala brouky ničící cukrovou třtinu. Od té doby se ale rozšířila natolik, že představuje hrozbu pro původní druhy

Hrozba původních obyvatel -<p>Ropucha obrovská (Bufo marinus) měla původně pomoci v boji proti broukům, kteří ničili úrodu. Dnes ale sama představuje hrozbu pro původní druhy</p>
Hrozba původních obyvatel -

Ropucha obrovská (Bufo marinus) měla původně pomoci v boji proti broukům, kteří ničili úrodu. Dnes ale sama představuje hrozbu pro původní druhy


Reklama

Boj Austrálie s přemnoženým vetřelcem však nyní dostal novou podobu. Vědci z University of Sydney totiž zjistili, že jejího úhlavního nepřítele – masožravé mravence druhu Iridomyrmex purpureus – je možné přilákat pomocí žrádla pro kočky, které mravencům velmi chutná.

Návnady umístěné v blízkosti jezírek, kde se líhnou malé ropuchy, mravenci rychle objeví a sežerou pak nejen kočičí pochoutku, ale i ropuší mláďata vylézající ven z vody. Vzhledem ke své velikosti jsou pro mravence v době po vylíhnutí ideální svačinkou a z přírody jsou odstraněny dřív, než stihnou napáchat škody.

TIP: Mšice zahyne, aby ostatní mohli žít aneb Nesobecké oběti hmyzích hrdinů

„Mravenci již teď zabíjejí miliony ropuch,“ říká vedoucí výzkumu Rick Shine. „Jen se snažíme trochu jim to usnadnit.“ Tím, že se na určité místo seběhne opravdu velké množství mravenců, troufnou si i na větší ropuchy a zaútočí na ně již v prvních dvou minutách. Celkem 70 % napadených mláďat útok nepřežije.

Zatímco většina drobných živočichů je vůči ropuchám bezbranná, masožravým mravencům jejich jed neublíží. Shine již dříve dokázal, že návnady pro masožravé mravence nemají negativní dopad na život původních australských obojživelníků, kteří se na kontinentě vyvíjeli současně s mravenci a vědí, jak se jim vyhnout.

  • Zdroj textu:

    Příroda 4/2010

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Studie zahrnula i DNA obyvatele Velikonočního ostrova

Věda

První léčebné centrum bylo v podzemí otevřeno v roce 1954. Teplota vzduchu se ve štole pohybuje od 37 do 41,5 °C. 

Zajímavosti

Nájezdy slonů afrických porosty „sodomského jablíčka“ těžce poznamenají. Vedle tlustokožců si s jedem žlutých plodů rostliny s vědeckým názvem Solanum campylacanthum poradí jen antilopy impaly.

Příroda
Vesmír

Galapážské souostroví tvoří osmnáct ostrovů větších než kilometr čtvereční. Na snímku leguán mořský Amblyrhynchus cristatus.

Zajímavosti

Vladislav II. Jagello a jeho čtyři manželky - Hedvika z Anjou, Anna Celjská, Alžběta z Pilicy a Sofie Litevská.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907