Mravenci zatočí s obřími žábami: V boji proti ropuchám poslouží i kočičí žrádlo

25.10.2016 - Zuzana Teličková

Ropucha obrovská byla na australský kontinent zavlečena v roce 1935, aby tu požírala brouky ničící cukrovou třtinu. Od té doby se ale rozšířila natolik, že představuje hrozbu pro původní druhy

Hrozba původních obyvatel -<p>Ropucha obrovská (Bufo marinus) měla původně pomoci v boji proti broukům, kteří ničili úrodu. Dnes ale sama představuje hrozbu pro původní druhy</p>
Hrozba původních obyvatel -

Ropucha obrovská (Bufo marinus) měla původně pomoci v boji proti broukům, kteří ničili úrodu. Dnes ale sama představuje hrozbu pro původní druhy


Reklama

Boj Austrálie s přemnoženým vetřelcem však nyní dostal novou podobu. Vědci z University of Sydney totiž zjistili, že jejího úhlavního nepřítele – masožravé mravence druhu Iridomyrmex purpureus – je možné přilákat pomocí žrádla pro kočky, které mravencům velmi chutná.

Návnady umístěné v blízkosti jezírek, kde se líhnou malé ropuchy, mravenci rychle objeví a sežerou pak nejen kočičí pochoutku, ale i ropuší mláďata vylézající ven z vody. Vzhledem ke své velikosti jsou pro mravence v době po vylíhnutí ideální svačinkou a z přírody jsou odstraněny dřív, než stihnou napáchat škody.

TIP: Mšice zahyne, aby ostatní mohli žít aneb Nesobecké oběti hmyzích hrdinů

„Mravenci již teď zabíjejí miliony ropuch,“ říká vedoucí výzkumu Rick Shine. „Jen se snažíme trochu jim to usnadnit.“ Tím, že se na určité místo seběhne opravdu velké množství mravenců, troufnou si i na větší ropuchy a zaútočí na ně již v prvních dvou minutách. Celkem 70 % napadených mláďat útok nepřežije.

Zatímco většina drobných živočichů je vůči ropuchám bezbranná, masožravým mravencům jejich jed neublíží. Shine již dříve dokázal, že návnady pro masožravé mravence nemají negativní dopad na život původních australských obojživelníků, kteří se na kontinentě vyvíjeli současně s mravenci a vědí, jak se jim vyhnout.

  • Zdroj textu:

    Příroda 4/2010

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejen alkohol, ale také rozbujelá prostituce a hazardní hry dennodenně trápily počestné občany Ostravy.

Historie

Nejstarší zobrazení lovu na světě.

Věda

Řada hotelů po celém světě dodržuje letitou tradici neoznačování pokoje s číslem třináct, některé dokonce přeskakují třináctku i v označení pater.

Zajímavosti

Výtrysk prachu a kamení z planetky Bennu letos 6. ledna

Vesmír

Také ve Francii musely po odchodu mužů zastat práci na poli ženy.

Válka

Kaňon je až 27 kilometrů široký a přes půl kilometru hluboký.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907