Mrazivé svatby bulharského podhůří

25.03.2018 - Kateřina Kučerová

Zatímco u nás se zasnoubené páry přes zimu na svatbu většinou teprve usilovně připravují a své ano si šetří na prosluněné letní dny, na místě, kam se vydáme, je svatební sezóna v plném proudu právě v nejchladnějším období roku

<p>Proces zdobení nevěsty a finální podoba líčení, které trvá zhruba dvě hodiny a na němž se účastní jen ženy z nevěstiny rodiny.</p>

Proces zdobení nevěsty a finální podoba líčení, které trvá zhruba dvě hodiny a na němž se účastní jen ženy z nevěstiny rodiny.


Reklama

Mlha je tak hustá, že by se dala krájet, ale nikomu ze svatebčanů to překvapivě nevadí. Na bujaré oslavy se všemi zvyky a rituály vás zveme do bulharské horské vesnice Ribnovo. Už stovky let tady svatby platí za jedny z nejvýznamnějších událostí roku nejen pro rodinu ženicha a nevěsty, ale pro všechny místní obyvatele. Na zimu se kvůli tradičním rituálům vracejí i muži, kteří se rozutekli do světa – velkou slávu si prostě nemůže nikdo nechat ujít. 

Třikrát „ano“ pro jistotu

Dívky se na svatby připravují od mala – jejich rodiče pro ně sbírají věno, aby do manželství nepřišly s prázdnou. Připravit nevěstě věno přitom zabere roky a roky. Deset let a někdy i déle se věno kousek po kousku střádá, vyrábí ho ručně matka nevěsty a potom se slavnostně vystaví všem na očích.

Svatebnímu dni předchází žádost o ruku. Poté, co se sňatkem souhlasí otec nevěsty, zeptá se své dcery, jestli si chce dotyčného mladíka skutečně vzít. A aby bylo jasné, že si je opravdu jistá, souhlasit musí třikrát. Pár dní nebo týdnů před tradiční svatbou si zamilovaný pár řekne své ano při civilním obřadu a pak už bujarým oslavám a láskyplnému soužití nic nebrání.

Věno na třímetrovém lešení

Kadrie Cholaková, jedna z obyvatelek Ribnova, popisuje svatební veselí takto: „Svatba se u nás slaví přes dva dny, obvykle o víkendu. První den přijme hosty rodina ženicha a druhý den zase rodina nevěsty.“ 

První den ráno se na 50 metrů dlouhé a tři metry vysoké lešení, které se staví speciálně kvůli svatbě před domem otce nevěsty, vyskládá věno. Jeho součástí jsou ručně vyráběné ubrusy, zástěry, prostírání, ponožky nebo koberce a také nábytek nebo různé potřeby pro domácnost. Nevěsta s ženichem pak vévodí tradičnímu tanci na náměstí, kterého se účastní většina mladých lidí z vesnice.

Bílá značí neposkvrněnost

To hlavní mají ale svatebčané teprve před sebou. Na druhý den večer se totiž nevěstě vyzdobí obličej bílou barvou a flitry a nastávající manželka je se zavřenýma očima odvedena do domu ženicha

Rituálu malování na obličej by se měly účastnit jen ženy z rodiny nevěsty a celé líčení trvá zhruba dvě hodiny. Nevěsta dostane čelenku z květin a dlouhý závoj, přes obličej jí visí dlouhé blyštivé střapce. Podívat se může jen do malého zrcátka, jinak musí mít oči zavřené – tak by měla sebe i svého nastávajícího ochránit před zlými zraky. Bílá barva, kterou má namalovaný obličej, zase symbolizuje její neposkvrněnost. 

Šance od března do listopadu

Tradice a zvyky se v Ribnovu dědí z generace na generaci, některé už ale vymizely. Kadrie Cholaková k tomu říká: „Ještě před dvěma lety některé části věna, většinou oblečení, nosili na dřevěných podstavcích mladí kluci s muzikanty po ulicích, to už ale neděláme.“ 

Pokud byste na takovou tradiční svatbu chtěli vyrazit, musíte si udělat čas mezi listopadem a březnem, jindy mají totiž místní moc práce a na veselky není čas. Koná se jich tu zhruba deset za sezonu, tak držíme palce, abyste zrovna na jednu natrefili. 

Vesnička pod horami

Horská vesnička Ribnovo leží v Garmenské obštině (obdoba našeho okresu), která je součástí Blagoevgradské oblasti na jihozápadě Bulharska. Nachází se na úpatí pohoří Rodopy v nadmořské výšce 1 152 metrů. Jde o poměrně izolovanou oblast, která je vzdušnou čarou pouhých 64 kilometrů daleko od Blagoevgradu, ale dá se k ní dostat pouze po dvacetikilometrové asfaltové silnici přes vesnice Ogňanovo, Skrebatno a Osikovo. V Ribnovu žije asi 2 500 lidí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Veselin Borišev, Anton Chalakov, ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907