Mšice jako užitkový hmyz: Dojné krávy mravenců

15.12.2016 - Jaroslav Petr

Soužití mravenců a mšic probíhá na principu směnného obchodu. Mšice poskytují mravencům potravu a ti se na oplátku starají o jejich bezpečí

<p>Smluvený signál - mravenci si o kapku medovice říkají jemnými dotyky tykadel a předních končetin</p>

Smluvený signál - mravenci si o kapku medovice říkají jemnými dotyky tykadel a předních končetin


Reklama

Mravenci mají slabost pro hmyz, který nestráví všechny cukry přijaté s potravou a vylučuje sladké výkaly čili medovici. Cukry tvoří až 95 % sušiny medovice a mravenci si ji v jakémsi směnném obchodu „kupují“ třeba od červců, ostnohřbetek a dokonce i od housenek motýlů modrásků a petrobarvců. K nejznámějším paktům tohoto typu, označovaným odborně jako trofobióza, patří bezesporu spojenectví mravenců a mšic.

Dobře ochočené dojnice

Mravenčí dělnice loudí u každé mšice jemnými dotyky tykadel a předních končetin a mšice odpoví na tuto výzvu vyloučením kapky výkalů. Během jediné hodiny je mšice schopná vyloučit hromadu „sladkého hnoje“, která je těžší než ona sama.  Spolupracující druhy mravenců a mšic se navzájem přizpůsobily svým potřebám.

Mšice obvykle odstřikují výkaly daleko od sebe. Druhy, které jsou „dojeny“ mravenci, se ale tohoto zvyku zbavily a servírují mravencům medovici přímo pod nos. Některé druhy mšic dokonce předkládají kapku medovice mravenci na zvláštních štětinkách vyrůstajících ze zadečku. Pokud mravenec nabízené sousto z nějakého důvodu nepřijme, mšice kapku výkalů nasaje zpátky do střeva a je připravena servírovat medovici při další příležitosti.

Zuřivě střežený majetek

Mšice žijící v trofobióze s mravenci ztratily některé obranné mechanismy. Jejich tělo je například kryto slabší ochrannou vrstvou vosku. Mohou si to dovolit, protože o jejich bezpečí se starají mravenci. Zahánějí od mšic třeba dravé brouky nebo mouchy, které by do těla mšic rády nakladly vajíčka.

Mravenec Lasius neoniger se o jeden druh americké mšice z rodu Geoica stará tak, že nápadně připomíná zemědělce chovajícího dobytek. Mravenci si odnášejí na zimu vajíčka mšic do svého hnízda, ukládají je k vlastním vajíčkům a následně o ně pečují.

Pokračování: Mšice a jejich spolupracovníci: Výkonná genetická laboratoř

Když se na jaře vylíhnou v mraveništi mšice, mravenci je zanesou na kořeny rostlin, aby tam mohly sát sladké šťávy. Pokud rostlina uhyne, přestěhují mravenci mšice na jinou rostlinu. Když se mravenci stěhují na jinou lokalitu, berou mšice i jejich vajíčka s sebou. Stěhují je jako křehký porcelán a dávají pozor, aby nedošly žádné újmy. Za mšice se tito mravenci bijí se stejnou vervou jako za vlastní potomstvo.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Revue

Zhruba polovina psů v experimentech odmítla záměrně špatnou radu cizího člověka. Jsou v tom lepší než lidské děti, makaci nebo šimpanzi.

Věda

Lady Caroline Lambová byla anglická šlechtična a spisovatelka. Byla milenkou George Gordona Byrona. Jejich vztah je námětem řady děl, například filmu Lady Caroline Lamb z roku 1972.

Historie

Přestože je zde jistá podobnost s párem Jupiter-Saturn, je třeba si uvědomit, že disk kolem hvězdy PDS 70c je asi 500krát větší než prstence Saturnu. 

Vesmír

Britské tanky Challenger 2 stále zůstávají také ve hře s tím, že je bude třeba modernizovat.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907