Mumie paviánů prozradily, kde se rozkládalo starověké království Punt

20.12.2020 - Stanislav Mihulka

Izotopy v kostech paviánů ukazují, že se dávná říše Punt rozkládala v Africkém rohu...

<p>Lebka mumifikovaného paviána a místo, kde se s velkou pravděpodobností rozkládala starověká říše Punt.</p>

Lebka mumifikovaného paviána a místo, kde se s velkou pravděpodobností rozkládala starověká říše Punt.


Reklama

Jak víme z dochovaných záznamů, starověký Egypt po dlouhá tisíciletí obchodoval s říší Punt. Byl to významný obchodní partner, od něhož Egypt kupoval zlato, slonovinu a exotické druhy dřeva i zvířat. Až doposud jsme ale o říší Punt měli jen kusé informace, včetně místa, kde se měla rozkládat. Vědělo se, že to bylo jihovýchodním směrem od Egypta, ale nebylo jasné, zda se říše nacházela v Africe nebo v přilehlých částech Asie.

Tuto záhadu zřejmě konečně rozluštil tým, který vedl Nathaniel Dominy z americké Dartmouth College v Hanoveru. A poněkud překvapivě k tomu posloužili mumifikovaní paviáni z egyptských archeologických nalezišť. Vědci analyzovali obsah izotopů kyslíku a stroncia v jejich kostech, a následně jej porovnali s hodnotami u 155 paviánů ze 77 lokalit v severní Africe a Arábii.

TIP: Starověcí Egypťané mumifikovali ohromné množství divoce žijících ptáků

Výsledky analýz ukázaly, že pět paviánů, kteří byli mumifikováni před 4 až 2 tisíci lety, vyrostlo přímo v Egyptě, zřejmě v rámci chovného programu pro rituální účely. Dva další paviáni, kteří byli mumifikováni asi před 5 tisíci lety, ale se vší pravděpodobností pocházejí z oblasti Afrického rohu, kde se dnes nacházejí Etiopie, Eritrea a Džibuti.

To je přitom v souladu s jednou z teorií o říši Punt, která ji klade právě do Etiopie a okolních zemí. Obchod mezí Egyptem a Puntem byl podle řady historiků zásadním milníkem ve vývoji lidstva. Je to vlastně počátek ekonomické globalizace. Trasa mezi Egyptem a Puntem vedla přes moře a byla to součást vznikající obchodní cesty, kterou pak proudilo koření z Východu na Západ.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií:

    Jonathan Chipman & Nathaniel J. Dominy

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda
Historie
Zajímavosti

Rak signální se nechává bez problému obdivovat zblízka.

Příroda

José Luis Pereira a jeho úlovek ze 13. září.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907