Mumie paviánů prozradily, kde se rozkládalo starověké království Punt

20.12.2020 - Stanislav Mihulka

Izotopy v kostech paviánů ukazují, že se dávná říše Punt rozkládala v Africkém rohu...

<p>Lebka mumifikovaného paviána a místo, kde se s velkou pravděpodobností rozkládala starověká říše Punt.</p>

Lebka mumifikovaného paviána a místo, kde se s velkou pravděpodobností rozkládala starověká říše Punt.


Reklama

Jak víme z dochovaných záznamů, starověký Egypt po dlouhá tisíciletí obchodoval s říší Punt. Byl to významný obchodní partner, od něhož Egypt kupoval zlato, slonovinu a exotické druhy dřeva i zvířat. Až doposud jsme ale o říší Punt měli jen kusé informace, včetně místa, kde se měla rozkládat. Vědělo se, že to bylo jihovýchodním směrem od Egypta, ale nebylo jasné, zda se říše nacházela v Africe nebo v přilehlých částech Asie.

Tuto záhadu zřejmě konečně rozluštil tým, který vedl Nathaniel Dominy z americké Dartmouth College v Hanoveru. A poněkud překvapivě k tomu posloužili mumifikovaní paviáni z egyptských archeologických nalezišť. Vědci analyzovali obsah izotopů kyslíku a stroncia v jejich kostech, a následně jej porovnali s hodnotami u 155 paviánů ze 77 lokalit v severní Africe a Arábii.

TIP: Starověcí Egypťané mumifikovali ohromné množství divoce žijících ptáků

Výsledky analýz ukázaly, že pět paviánů, kteří byli mumifikováni před 4 až 2 tisíci lety, vyrostlo přímo v Egyptě, zřejmě v rámci chovného programu pro rituální účely. Dva další paviáni, kteří byli mumifikováni asi před 5 tisíci lety, ale se vší pravděpodobností pocházejí z oblasti Afrického rohu, kde se dnes nacházejí Etiopie, Eritrea a Džibuti.

To je přitom v souladu s jednou z teorií o říši Punt, která ji klade právě do Etiopie a okolních zemí. Obchod mezí Egyptem a Puntem byl podle řady historiků zásadním milníkem ve vývoji lidstva. Je to vlastně počátek ekonomické globalizace. Trasa mezi Egyptem a Puntem vedla přes moře a byla to součást vznikající obchodní cesty, kterou pak proudilo koření z Východu na Západ.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií:

    Jonathan Chipman & Nathaniel J. Dominy

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobře situovaní kamarádi v dětství se vyplatí

Věda

Země se v důsledku oslabování gravitačního vlivu Slunce od své mateřské hvězdy mírně vzdaluje – v průměru o 1,5 centimetru ročně. (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

(ilustrace: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Piloti spolu trávili čas ve službě a po ní například v baru utužovali přátelství. Na snímky americké letouny F4U Corsair kdesi nad Pacifikem. (foto: Shutterstock)

Válka

(ilustrační foto: Shutterstock)

Revue

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907