Může být v centru galaxie víc než jedna supermasivní černá díra?

17.10.2020 - Michal Švanda

<p>Galaxie NGC 6240 s vyznačenou polohou trojice supermasivních černých děr.</p>

Galaxie NGC 6240 s vyznačenou polohou trojice supermasivních černých děr.


Reklama

Odborníci se dnes domnívají, že se v centru každé velké galaxie vyskytuje černá veledíra o hmotnosti statisíců až milionů sluncí. Tato monstra tvoří součást hvězdných ostrovů zřejmě již od doby jejich vzniku a nejspíš přímo souvisejí se způsoby formování galaxií. 

Pozorovací důkazy nás však přesvědčují, že se v centrech některých hvězdných ostrovů nachází černých veleděr víc. Například v nitru galaxie NGC 7674 kolem sebe ve vzdálenosti menší než jeden světelný rok pravděpodobně obíhají dvě veledíry s celkovou hmotností přes 40 milionů sluncí. V NGC 6240 pak astronomové nedávno objevili známky dokonce tří supermasivních černých děr. 

TIP: Může být supermasivní černá díra vymrštěna z galaxie?

V každém případě se výskyt většího počtu neviditelných gigantů v jedné galaxii pojí s tzv. galaktickým kanibalismem, při němž dochází ke vzájemným srážkám hvězdných ostrovů. Výsledek kolize si pak po určitou dobu uchovává jádra obou – či více – původních galaxií. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Než Zdena zjistila, co se děje s jejím tělem a duší, uběhlo mnoho let. Narodila se s rozštěpem šourku. Znamená to, že jeho pohlavní orgány se více podobaly ženským, ačkoliv byly mužské.

Zajímavosti

Potulná planeta s měsíce, na němž může být kapalná voda.

Vesmír

DiMaggigo poslední slova prý zněla: „Konečně zase uvidím Marilyn!“

Historie

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.

Věda

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.

Příroda

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907