Může být v centru galaxie víc než jedna supermasivní černá díra?

17.10.2020 - Michal Švanda

<p>Galaxie NGC 6240 s vyznačenou polohou trojice supermasivních černých děr.</p>

Galaxie NGC 6240 s vyznačenou polohou trojice supermasivních černých děr.


Reklama

Odborníci se dnes domnívají, že se v centru každé velké galaxie vyskytuje černá veledíra o hmotnosti statisíců až milionů sluncí. Tato monstra tvoří součást hvězdných ostrovů zřejmě již od doby jejich vzniku a nejspíš přímo souvisejí se způsoby formování galaxií. 

Pozorovací důkazy nás však přesvědčují, že se v centrech některých hvězdných ostrovů nachází černých veleděr víc. Například v nitru galaxie NGC 7674 kolem sebe ve vzdálenosti menší než jeden světelný rok pravděpodobně obíhají dvě veledíry s celkovou hmotností přes 40 milionů sluncí. V NGC 6240 pak astronomové nedávno objevili známky dokonce tří supermasivních černých děr. 

TIP: Může být supermasivní černá díra vymrštěna z galaxie?

V každém případě se výskyt většího počtu neviditelných gigantů v jedné galaxii pojí s tzv. galaktickým kanibalismem, při němž dochází ke vzájemným srážkám hvězdných ostrovů. Výsledek kolize si pak po určitou dobu uchovává jádra obou – či více – původních galaxií. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Cesta ke špicberskému souostroví byla velmi komplikovaná. Skutečné problémy však tehdy Italii teprve čekaly.

Zajímavosti
Zajímavosti

Dávné značky (ve výřezu) ve starém kostele měly chránit před čarodějnicemi a černou magií.

Věda
Vesmír
Historie

„Plavit se“ umí i gekoni

Indický oceán z Madagaskaru na Andamanské ostrovy přepluli před 6 miliony předci gekonů felsuma andamanská (Phelsuma andamanense). Na přírodním voru se plavili více než 5 000 kilometrů. Dnes jsou v Bengálském zálivu jedinými zástupci felsum. Jejich nejbližší příbuzní žijí stále v „domovině předků“ na jihozápadě Indického oceánu. 

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907