Může být v centru galaxie víc než jedna supermasivní černá díra?

17.10.2020 - Michal Švanda

<p>Galaxie NGC 6240 s vyznačenou polohou trojice supermasivních černých děr.</p>

Galaxie NGC 6240 s vyznačenou polohou trojice supermasivních černých děr.


Reklama

Odborníci se dnes domnívají, že se v centru každé velké galaxie vyskytuje černá veledíra o hmotnosti statisíců až milionů sluncí. Tato monstra tvoří součást hvězdných ostrovů zřejmě již od doby jejich vzniku a nejspíš přímo souvisejí se způsoby formování galaxií. 

Pozorovací důkazy nás však přesvědčují, že se v centrech některých hvězdných ostrovů nachází černých veleděr víc. Například v nitru galaxie NGC 7674 kolem sebe ve vzdálenosti menší než jeden světelný rok pravděpodobně obíhají dvě veledíry s celkovou hmotností přes 40 milionů sluncí. V NGC 6240 pak astronomové nedávno objevili známky dokonce tří supermasivních černých děr. 

TIP: Může být supermasivní černá díra vymrštěna z galaxie?

V každém případě se výskyt většího počtu neviditelných gigantů v jedné galaxii pojí s tzv. galaktickým kanibalismem, při němž dochází ke vzájemným srážkám hvězdných ostrovů. Výsledek kolize si pak po určitou dobu uchovává jádra obou – či více – původních galaxií. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907