Muzeum nesmyslů: Kousek Járy Cimrmana v rakouském Herrnbaumgartenu

26.01.2018 - Vojtěch Berger

Spacáková kolonie pro netopýry nebo stroj na počítání oveček – to jsou jen některé z desítek šílených kousků, které můžete obdivovat v rakouském Herrnbaumgartenu. Vítejte v Nonseu, muzeu nesmyslů

<p>Mechanický zubní kartáček poháněný vrtulí.</p>

Mechanický zubní kartáček poháněný vrtulí.


Reklama

Susanna Machačová odemyká nenápadnou stodolu. Kdyby na vratech nevisel plátěný nápis Nonseum, těžko byste tipovali, že je uvnitř něco jiného než traktor nebo obvyklá zemědělská výbava. 

Ve vesnici Herrnbaumgarten však nic není tak, jak by mělo být. Před lety se tahle ospalá vinařská vesnička oficiálně prohlásila za vyšinutou v nejlepším slova smyslu a na recesistických akcích postavila svoji moderní image. 

„Tohle je spacáková kolonie pro netopýry,“ ukazuje Susanna s úsměvem první exponát. Jsou to dlouhé řady pletených rukavic visících ze stropu. V každé rukavici by se pohodlně vyspal jeden netopýr, celkem by se jich sem vešly desítky. 

U zrodu stál guláš

Susanna vysvětluje, že na začátku všeho stál veletrh vynálezců v roce 1984, jedinečná recesistická akce, po které se začaly exponáty hromadit. Po deseti letech z nich vzniklo tohle muzeum.

Historek kolem vzniku muzea je víc. Prvním impulzem pro skupinu zakladatelů prý byla příhoda z restaurace. Servírka vzala špinavý ubrus politý gulášem, otočila ho, urovnala a znovu položila na stůl. Když to vynálezci od vedlejšího stolu pozorovali, napadlo je vyrobit speciální šestistranný ubrus ve tvaru krychle, který se dá použít rovnou šestkrát

A nyní něco zcela výjimečného – stroj na počítání oveček. Jde o postel s nebesy, která je určena hlavně dětem. Má nad sebou dva otočné válce, mezi nimiž je nataženo plátno. Na něm jsou nakreslené ovečky. Pokud tedy rodič točí pákou, může dítě počítat ovečky. 

Češi se zorientují i beze slov

Ve vitrínách tu dále nechybí třeba záchranný vor pro mouchy tonoucí v polévce nebo přenosný přechod pro chodce, který rozvinete právě tam, kde je potřeba. A tak bychom mohli pokračovat.

Na dvoře za stodolou vyrůstá nová hypermoderní budova, do které se část muzea přestěhuje. Susanna Machačová už plánuje, jak zde začnou dělat prohlídky pro turisty i v češtině. Protože se v muzeu často zastaví i čeští turisté – koneckonců z jihomoravských Valtic je to sem přesně deset kilometrů – jsou všechny exponáty opatřené taky českým popiskem. 

Češi však myšlenku muzea pochopí i beze slov. Vynálezy totiž jako by si někdo půjčil ze sbírky Járy Cimrmana. Popisky v češtině tak vlastně ani nejsou potřeba.  

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Larisa Gorbunowa

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907