Na co doplatil člověk vzpřímený? Byl příliš líný, aby pracoval na svém přežití

12.08.2018 - Stanislav Mihulka

Být konzervativní a plně spoléhat na stále stejné nástroje se v lidské evoluci nevyplácí

<p>Vykopávky v Saffaqahu, centrální Saúdská Arábie</p>

Vykopávky v Saffaqahu, centrální Saúdská Arábie


Reklama

Jeden z našich blízkých předchůdců, hominid Homo erectus, čili člověk vzpřímený, žil asi před 1,8 až 0,5 miliony let. Pak zmizel z historie a na jeho místo nastoupili naši nejbližší příbuzní, Homo heidelbergensis, denisované, neandrtálci a pak i příslušníci našeho druhu, Homo sapiens.

Co ale stálo za ústupem lidí vzpřímených ze slávy? Australští vědci analyzovali tisíce artefaktů, včetně mnoha kamenných nástrojů z lokality na Arabském poloostrově, kde homonidi žili celé miliony let. Výzkum ukázal, že lidé vzpřímení během svého života shromažďovali zdroje a vyráběli nástroje jen s minimálním úsilím.

TIP: Jak zahynula Lucy, jeden z našich nejslavnějších předků?

Jinými slovy, tihle lidí byli líní. Podle fosilních nálezů přitom byli mohutní a silní. Ve své době byli i úspěšní. Nedokázali se ale technologicky rozvíjet a to jim nakonec přivodilo pád. Lidé vzpřímení byli velice konzervativní a spoléhali na stále stejné strategie. Když se na Arabském poloostrově změnilo klima, tak na studované lokalitě a postupně i po celém světě podle všeho zmizeli.

 

  • Zdroj textu:

    Australian National University, PLoS ONE

  • Zdroj fotografií: Australian National University

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Spisovatel pečlivě budoval svou image dobrodruha. Vpravo Karel May (1842–1912) jako Old Shatterhand, vlevo na snímku z roku 1905.

Zajímavosti

Červené světlo pomáhá stárnoucím očím

Věda

Ledoví obři Uran a Neptun

Vesmír

Na sklonku života pobýval Václav Eusebius v Roudnici nad Labem.

Historie

Původně Messerschmitt Bf 109, později Avia S-199, která se v roce 1948 dostala do Izraele a bojovala v izraelsko-arabských válkách

Válka

Horal každým coulem

Symbolem horolezectví a života ve vyšších nadmořských výškách by mohl být jak divoký (Bos mutus) a jeho domestikovaná forma jak domácí (Bos grunniens)Tento mohutný sudokopytník s dlouhou srstí obývá oblasti střední Asie a žije v nadmořských výškách až kolem 5 500 metrů nad mořem (nepotvrzené údaje uvádí i 6 100 m n. m.). Díky velmi dobře tepelně izolující srsti a mnoha dalším adaptacím pro život na vysokohorských loukách a náhorních plošinách byl tento druh skotu ceněn již ve starověku. Dodnes je domestikovaná forma jaka využívána šerpy k vynášení zavazadel horolezcům v Himálaji. Jak přitom není žádný střízlík – velcí samci přesahují hmotnost jedné tuny a v plecích mohou dosáhnout výšky 2,2 metru. Samice jsou v porovnání se samci asi o třetinu menší. Také domestikovaní jaci zdaleka nedosahují velikosti svých divokých předků, samci váží maximálně 580 kilogramů.

„Nízkohorská“ nemoc

Mezi adaptace, které jakům umožňují obývat nehostinné prostředí vysokých horstev, patří celkově větší plíce a srdce, než jaké má skot žijící v nížinách. Tito kopytníci mají také lepší schopnost přenosu kyslíku v krvi díky fetálnímu hemoglobinu, který u nich zůstává aktivní po celý život. Jaci jsou tak dobře přizpůsobeni svému prostředí, že v nížinách poměrně rychle hynou! Ohrožují je zde běžné nemoci a teploty nad 15 °C.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907