Na co doplatil člověk vzpřímený? Byl příliš líný, aby pracoval na svém přežití

12.08.2018 - Stanislav Mihulka

Být konzervativní a plně spoléhat na stále stejné nástroje se v lidské evoluci nevyplácí

<p>Vykopávky v Saffaqahu, centrální Saúdská Arábie</p>

Vykopávky v Saffaqahu, centrální Saúdská Arábie


Reklama

Jeden z našich blízkých předchůdců, hominid Homo erectus, čili člověk vzpřímený, žil asi před 1,8 až 0,5 miliony let. Pak zmizel z historie a na jeho místo nastoupili naši nejbližší příbuzní, Homo heidelbergensis, denisované, neandrtálci a pak i příslušníci našeho druhu, Homo sapiens.

Co ale stálo za ústupem lidí vzpřímených ze slávy? Australští vědci analyzovali tisíce artefaktů, včetně mnoha kamenných nástrojů z lokality na Arabském poloostrově, kde homonidi žili celé miliony let. Výzkum ukázal, že lidé vzpřímení během svého života shromažďovali zdroje a vyráběli nástroje jen s minimálním úsilím.

TIP: Jak zahynula Lucy, jeden z našich nejslavnějších předků?

Jinými slovy, tihle lidí byli líní. Podle fosilních nálezů přitom byli mohutní a silní. Ve své době byli i úspěšní. Nedokázali se ale technologicky rozvíjet a to jim nakonec přivodilo pád. Lidé vzpřímení byli velice konzervativní a spoléhali na stále stejné strategie. Když se na Arabském poloostrově změnilo klima, tak na studované lokalitě a postupně i po celém světě podle všeho zmizeli.

 

  • Zdroj textu:

    Australian National University, PLoS ONE

  • Zdroj fotografií: Australian National University

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907