Na co doplatil člověk vzpřímený? Byl příliš líný, aby pracoval na svém přežití

Být konzervativní a plně spoléhat na stále stejné nástroje se v lidské evoluci nevyplácí

12.08.2018 - Stanislav MihulkaJeden z našich blízkých předchůdců, hominid Homo erectus, čili člověk vzpřímený, žil asi před 1,8 až 0,5 miliony let. Pak zmizel z historie a na jeho místo nastoupili naši nejbližší příbuzní, Homo heidelbergensis, denisované, neandrtálci a pak i příslušníci našeho druhu, Homo sapiens.

Co ale stálo za ústupem lidí vzpřímených ze slávy? Australští vědci analyzovali tisíce artefaktů, včetně mnoha kamenných nástrojů z lokality na Arabském poloostrově, kde homonidi žili celé miliony let. Výzkum ukázal, že lidé vzpřímení během svého života shromažďovali zdroje a vyráběli nástroje jen s minimálním úsilím.

TIP: Jak zahynula Lucy, jeden z našich nejslavnějších předků?

Jinými slovy, tihle lidí byli líní. Podle fosilních nálezů přitom byli mohutní a silní. Ve své době byli i úspěšní. Nedokázali se ale technologicky rozvíjet a to jim nakonec přivodilo pád. Lidé vzpřímení byli velice konzervativní a spoléhali na stále stejné strategie. Když se na Arabském poloostrově změnilo klima, tak na studované lokalitě a postupně i po celém světě podle všeho zmizeli.

 

  • Zdroj textu

    Australian National University, PLoS ONE

  • Zdroj fotografií

    Australian National University


Další články v sekci