Na Galapágách se do oceánu zřítil slavný Darwinův oblouk

19.05.2021 - Zuzana Rychlá

<p>Vody kolem unikátního skalního útvaru pojmenovaném po anglickém biologovi Charlesi Darwinovi jsou oblíbeným cílem potápěčů. </p>

Vody kolem unikátního skalního útvaru pojmenovaném po anglickém biologovi Charlesi Darwinovi jsou oblíbeným cílem potápěčů. 


Reklama

Slavný skalní útvar u Galapág – známý jako Darwinův oblouk – se zřítil do Tichého oceánu. Ekvádorské ministerstvo životního prostředí uvedlo, že důvodem byla přirozená eroze. Z původního obloukovitého tvaru tak zbyly jen dva sloupovité útvary.

Ikonický Darwinův oblouk měřil na výšku 18 metrů a rozkládal se na ponořené plošině zhruba kilometr od Darwinova ostrova. Díky svému tvaru byl někdy přirovnáván k Vítěznému oblouku v Paříži.

Galapágy tvoří 234 ostrovů, zátok a skalisek. Souostroví, které se nachází zhruba 900 kilometrů západně od Ekvádoru, je od roku 1978 pro svou unikátní faunu a flóru na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. V místních vodách žije řada mořských živočichů, které nelze nalézt nikde jinde.

TIP: Ikona maltského pobřeží se zřítila: Zkáza byla prý nevyhnutelná

V 19. století tyto ostrovy inspirovaly britského přírodovědce Charlese Darwina při formulování evoluční teorie přirozeného výběru druhů. Obydlené mohou být pouze čtyři ostrovy, na kterých žije zhruba 30 000 obyvatel.

Reklama

  • Zdroj textu:

    BBC, ČTK

  • Zdroj fotografií:

    Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Zajímavosti

Kynutý houskový knedlík, jedna z klasických českých příloh k masu a omáčkám.

Historie

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír

Sebevražda je 10. nejčastější příčinou úmrtí v USA. 

Věda

Pro vysoký vzrůst liliovníku a podzimní zbarvení listů jej v Americe někdy nazývají žlutý topol (Yellow Poplar). (foto: Wikimedia Commons, AndyScottCC BY-SA 4.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907