Na lék proti horečce zika a klíšťové encefalitidě si ještě dlouho počkáme

06.09.2016 - Komerční prezentace

Médii proběhla zpráva, že čeští vědci jsou na stopě látkám účinným proti obávanému viru zika a viru klíšťové encefalitidy. Jimi popsané látky dokážou zastavit replikaci virů v buňkách hostitele


Reklama

Virus zika a virus klíšťové encefalitidy patří do stejného rodu flavivirů. Vzhledem k jejich příbuznosti by proti nim mohla skutečně účinkovat podobná skupina látek. Do stejného rodu patří dále i viry žluté zimnice, japonské encefalitidy, horečky dengue a řada dalších. Společné mají to, že jim za „rezervoár“ slouží obratlovci a mezi nimi je roznáší hmyz. Či jiné „krev sající potvůrky“ – klíšťata totiž nepatří do třídy hmyzu, nýbrž třídy pavoukovců, řádu roztočů.

Odborníci ale dodávají, že k léku využitelnému v lidské medicíně je ještě velmi dlouhá cesta. Realistický odhad je deset až patnáct let. Úspěch navíc není zaručen. Při vývoji léku po prvotní fázi výzkumů nastupuje několik stupňů klinického testování, v závěru zase čeká zdlouhavý registrační a schvalovací proces. Ve kterékoli etapě vývoje může naděje pohasnout – například proto, že se prokáží závažné nežádoucí účinky. 

Zprávy o objevu by proto nikoho neměla ukolébat. Pořád platí, že do oblastí zasažených zikou by neměly cestovat těhotné ženy a lidé aktuálně plánující potomka kvůli možnému poškození vývoje plodu po nakažení budoucí matky. Důležitým způsobem ochrany před nemocemi je ochrana před bodnutím komárem a přisátím klíštěte – například pomocí repelentu. Základním prvkem prevence klíšťové encefalitidy zůstává očkování, které u nás přispívají všechny zdravotní pojišťovny (informace jsou dostupné např. na www.pozorkliste.cz).

Reklama

  • Zdroj textu:

    Komerční prezentace

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907