Na lék proti horečce zika a klíšťové encefalitidě si ještě dlouho počkáme

06.09.2016 - Komerční prezentace

Médii proběhla zpráva, že čeští vědci jsou na stopě látkám účinným proti obávanému viru zika a viru klíšťové encefalitidy. Jimi popsané látky dokážou zastavit replikaci virů v buňkách hostitele


Reklama

Virus zika a virus klíšťové encefalitidy patří do stejného rodu flavivirů. Vzhledem k jejich příbuznosti by proti nim mohla skutečně účinkovat podobná skupina látek. Do stejného rodu patří dále i viry žluté zimnice, japonské encefalitidy, horečky dengue a řada dalších. Společné mají to, že jim za „rezervoár“ slouží obratlovci a mezi nimi je roznáší hmyz. Či jiné „krev sající potvůrky“ – klíšťata totiž nepatří do třídy hmyzu, nýbrž třídy pavoukovců, řádu roztočů.

Odborníci ale dodávají, že k léku využitelnému v lidské medicíně je ještě velmi dlouhá cesta. Realistický odhad je deset až patnáct let. Úspěch navíc není zaručen. Při vývoji léku po prvotní fázi výzkumů nastupuje několik stupňů klinického testování, v závěru zase čeká zdlouhavý registrační a schvalovací proces. Ve kterékoli etapě vývoje může naděje pohasnout – například proto, že se prokáží závažné nežádoucí účinky. 

Zprávy o objevu by proto nikoho neměla ukolébat. Pořád platí, že do oblastí zasažených zikou by neměly cestovat těhotné ženy a lidé aktuálně plánující potomka kvůli možnému poškození vývoje plodu po nakažení budoucí matky. Důležitým způsobem ochrany před nemocemi je ochrana před bodnutím komárem a přisátím klíštěte – například pomocí repelentu. Základním prvkem prevence klíšťové encefalitidy zůstává očkování, které u nás přispívají všechny zdravotní pojišťovny (informace jsou dostupné např. na www.pozorkliste.cz).

Reklama

  • Zdroj textu:

    Komerční prezentace

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907