Na Novém Zélandu na pláži objevili půl milionu zaživa uvařených slávek

Řádění živlů si v Austrálii a Novém Zélandu doposud vyžádalo životy více než tří desítek lidí a až jedné miliardy zvířat. Tragický účet ale ještě zdaleka není uzavřen...

20.02.2020 - Stanislav MihulkaLetošní léto je na jižní polokouli doslova vražedné. Po ničivých požárech, které Austrálii sužovaly od loňského září, zasáhly oblast vydatné deště. Řádění živlů si doposud vyžádalo životy více než tří desítek lidí a až jedné miliardy zvířat. Tragický účet ale jak se zdá ještě zdaleka není uzavřen. Ukazuje to i čerstvá zkušenost Novozélanďana Brandona Fergusona, který na pláži Maunganui Bluff Beach narazil na ohromné množství místních slávek druhu Perna canaliculus, které byly očividně uvařené zaživa.

Podle odhadů šlo asi o půl milionu mrtvých kusů. Tyto slávky jsou na Novém Zélandu velmi běžné a jsou i ekonomicky významné. Náležejí totiž k největším druhům a bývají proto ve velkém loveny. Nejde o první nález tohoto druhu, obvykle jich ale nebývá tak ohromné množství.

TIP: Vražedná vedra: V Austrálii už zase z nebe „prší“ mrtví kaloni

Podle odborníků slávky usmrtila kombinace nebývalých veder a pohybů moře. V tomto případě zřejmě udeřily vysoké teploty ve chvíli, kdy panoval vysoký odliv a v okolí slávek bylo málo mořské vody. Pak bylo jen dílem okamžiku, než se na útesech voda ohřála natolik, že to místní slávky nemohly přežít. Jen pár dní předtím naměřili na blízké pevnině Severního ostrova Nového Zélandu teplotu 40 °C, poprvé po 15 letech.


Další články v sekci