Národní park Podyjí: Přírodní unikát zachráněný železnou oponou

14.02.2017 - Martin Janoška

Jestliže západně od Znojma překročíte státní hranici, otevřou se vám při nenáročné túře po rakouském břehu Dyje neobvyklé pohledy na české území. Zároveň projdete nejcennějšími přírodními partiemi, které z naší strany nejsou přístupné

Hrad Kaja -<p>Strážce Podyjí</p>
Hrad Kaja -

Strážce Podyjí


Reklama

Možná jste si i vy při návštěvě Národního parku Podyjí všimli, že jeho přírodovědně nejcennější a krajinářsky nejpřitažlivější části nejsou v podstatě moc vidět. Turistické značky a cyklotrasy vedou většinou po okrajových, zalesněných plošinách a do samotného údolí Dyje, které představuje jádro chráněného území, scházejí jen výjimečně. Projít se kolem řeky je možné pouze na několika krátkých úsecích pod Šobesem a u Vranova nad Dyjí, což je opravdu jen zlomek celkové zhruba třicetikilometrové délky řeky v národním parku. Zbylá část je návštěvníkům z české strany zapovězena, přestože tudy turistické stezky v minulosti vedly a dodnes po nich zůstaly patrné stopy. Nechcete-li tedy porušovat zákony, musíte vzít zavděk většinou nepříliš záživnými značenými cestami anebo zamířit přes Dyji do Rakouska.

Těžko přístupný unikát

Rakouská strana Dyje nabízí pro poznání a vychutnání krás našeho nejmenšího národního parku mnohem lepší příležitost. A to přesto, že ani v Rakousku nevedou turistické trasy po celé délce kolem Dyje. Značená cesta mezi Hardeggem a zříceninou hradu Kaja dlouhá zhruba 12 km však u nás nemá obdobu. Nejenže jdete v těsné blízkosti neporušeného vodního toku (mnohdy po skalách a kamenech), ale několikrát se vyhoupnete i na skalní vyhlídky nad údolím. Z nich se otevírají úžasné pohledy na meandrující řeku, zříceninu Nového hrádku a skaliska vyčnívající z moravských břehů. To vše v prostředí, kde je téměř absolutní klid, a které postrádá jakékoli známky moderní civilizace.

TIP: Lesy a pralesy Valašska aneb Nenápadné kouzlo Hostýnska

Jediným problémem pro uskutečnění tohoto málo známého a přitom tak blízkého „přeshraničního“ výletu je velmi špatná komunikační dostupnost, kterou lze vyřešit v podstatě pouze vlastním automobilem. Díky němu si však v létě můžete ještě navíc naplánovat prohlídku dalších zajímavých míst v okolí jako je například zámek v Riegersburgu s nejstarším psím hřbitovem v Rakousku anebo jediný dochovaný rakouský větrný mlýn v Retzu.

Od hradu k hradu

Jako výchozí místo zvolte vesnici Merkersdorf, kde odstavíte auto buď na návsi nebo na parkovišti u hradu Kaja, česky Chýje. Tento monumentální hrad byl vybudován pravděpodobně již ve 12. století jako článek řetězce pohraničních pevností na řece Dyji. V jeho držení se střídala rakouská i česká šlechta, v 17. století byl již opuštěný a začal se proměňovat ve zříceninu. V 70. letech 20. století prošly rekonstrukcí hradní kaple a palác, v němž lze během léta zhlédnout malou muzejní expozici věnovanou středověkým pevnostem na Dyji.

Přímo pod hradním ostrohem se v délce asi jednoho kilometru kroutí údolíčko potoka Kajabach, kterým sestupuje turistické značení k řece Dyji. Okolní svahy jsou divoké, strmé a skalnaté, cesta kamenitá a určená pouze pěším turistům. Cyklistům je sem vjezd zakázán. Protikladně působí otevřené údolí Dyje, kde řeka teče líně, je lemovaná porosty olší a nivními loukami. Z nich se otevírá pro nás zcela neobvyklý pohled zespodu na zříceninu Nového Hrádku, který se tyčí na návrší v protilehlém břehu. Krásně jsou odtud vidět pásy mohutných hradeb – tzv. plášťových zdí – jež plnily v raných dobách existence hradu hlavní obrannou funkci. Tyto zdi kryly jako plášť všechny další stavby uvnitř pevnosti.

V kruhu kolem meandrů

Neobvyklý pohled na náš Nový Hrádek ovšem není na této trase jediný. Stačí popojít zhruba dva kilometry a najednou jej spatříte z úplně jiné strany! Řeka se tady totiž kroutí ve dvou mohutných meandrech, z nichž jeden obepíná výše zmíněný hrad.

Těsně předtím, než se otevře druhý pohled na Nový Hrádek, se ale musíte rozhodnout, jakou cestu dále zvolit. Jedna vede podél řeky a v délce 3,5 km obchází největší meandr kolem návrší Umlaufberg. Druhá slouží jako zkratka přes nejužší místo meandru, které měří ani ne 200 metrů. Obě varianty se posléze opět stýkají a nejlepší je projít si obě. Na vrcholu úzké skalní šíje se nachází překrásná, zábradlím opatřená vyhlídka do údolí.

Hardegg ze všech stran

Další cesta vede po skalách a kamenech při břehu, občas se objeví i dřevěný můstek nebo schůdky. Poklidné úseky se střídají s loukami a divokými břehy se skalními srázy. Zhruba po dvou kilometrech přichází další meandr, který turistická stezka zkracuje výstupem přes jeho šíji a pokračuje strmým sestupem do Hardeggu, nejmenšího města v Rakousku.

Na vrcholu stoupání se nabízí možnost odbočit na asi tříkilometrovou okružní trasu tímto meandrem, na níž jsou další dvě vyhlídky. Z jedné se mezi větvemi stromů otvírá působivý pohled od východu na hrad a město Hardegg, z druhé jsou vidět skaliska na protilehlém břehu, kde se rozkládá chráněné území Liščí skála. Dříve tudy vedla turistická stezka vysekaná do skal a v ohybu řeky se dochovalo několik betonových bunkrů z roku 1938.

Mimořádně malebný Hardegg, kde značená cesta údolím Dyje končí, si zaslouží prohlídku doslova ze všech stran. Další dvě skalní vyhlídky spatříte nad západním okrajem městečka, kam mnoho našinců nezavítá. Jedna se nachází na okraji návrší Maxplateau s vysílačem, druhá, níže položená, na monumentálním skalním útesu opatřeném zábradlím. Z obou je Hardegg vidět jako na dlani a vedou sem turistické značky.

Ze severu na město shlíží českými turisty oblíbená Hardeggská vyhlídka (je nutné přejít řeku a vystoupat po modré na vysoký svah protilehlého moravského břehu), z jihu Hardegg vychutnáte ze silničky, po níž se budete vracet do Merkersdorfu, kde tento výlet začal a kde je nutné se vrátit k zaparkovanému automobilu.


Podyjí zachráněné železnou oponou

Unikátem národního parku Podyjí je hluboce zaříznuté údolí Dyje v němž se střetává teplomilná a chladnomilná flóra a fauna v závislosti na úklonu a zeměpisné expozici strmých, místy až skalnatých svahů. Ojedinělé jsou rovněž veliké, až několikakilometrové meandry, v jejichž úzkých, zaškrcených šíjích se rozdělené toky téže řeky přibližují na vzdálenost pouhých 100–200 metrů.

Podobná údolí, jaká nabízí Dyje, se v minulosti vyskytovala i na jiných řekách (např. Jihlava, Vltava, Sázava), většinou je však zaplavily vody přehrad nebo nadměrná chatová výstavba. V národním parku Podyjí nenajdete ani jedno ani druhé, což je v českých podmínkách unikát. Děkovat za to můžeme především dlouhodobě nepřístupnému hraničnímu pásmu.


Rady do batohu

Nezapomeňte navštívit

Kaja (Chýje) – středověký hrad, zřícenina. Expozice o středověkých pevnostech na Dyji. Otevřeno pouze o víkendech a svátcích. Vstupné 3 eura.

Hardegg – středověký hradní areál s expozicí Maxmiliána Mexického, nejmenší město Rakouska. Prohlídka muzea, kaple a výstavy Khevenhüllerové. Zbrojnice a vězení je přístupno jen s průvodcem. Vstupné 7,5 euro.

Riegersburg – původně vodní hrad přestavěný na barokní zámek. Prohlídka trvající 60 minut vás provede interiéry s dobovou výbavou 18. a 19. století. Za pozornost stojí dodnes funkční kuchyně a psí hřbitov – nejstarší v Rakousku. Vstupné lze koupit kombinovaně i pro hrad Hardegg a stojí 15 eur (na zámek pouze 10 eur). Český průvodce, možnost výrazné skupinové slevy.

Doporučená trasa

Merkersdorf – Kaja (červená), 1 km – Umlaufberg-východ (červená), 4 km – Umlaufberg-západ (červená), 7,5 km – Hardegg (červená) 14 km – Merkersdorf (18 km), červená, silnice. Celkem 13–18 km (podle absolvování odboček k meandrům). Trasu nelze realizovat na kole – zákaz!

Mapa

1:50 000 KČT č. 81 – Podyjí, Vranovská přehrada.

Jak se tam dostat

Ze Znojma přes hraniční přechod Hnanice do Retzu, zde odbočit vpravo a přes Hofern a Niederfladnitz dojet do Merkersdorfu, případně Hardeggu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Příroda 10/2010

  • Zdroj fotografií: Martin Janoška

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Systém FAST poskytuje landerům superschopnost stavby vlastního kosmodromu během přistání. Stačí během přistání vstříknout do raketového plamene keramické částice s hliníkem.

Vesmír

Povětrnostním podmínkám Altiplana odolá jen málo vytrvalců. Patří mezi ně třeba tráva stipa ichu. (foto: Jan Miklín)

Zajímavosti

Sovětští partyzáni pronikali do německého týlu a přepadali skladiště a dopravní uzly.

Válka

Objevený zlatý poklad obsahuje řadu propracovaných artefaktů.

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907