Na severovýchodě USA kosí záhadné onemocnění pěvce

11.07.2021 - Stanislav Mihulka

Řada druhů pěvců na východním pobřeží čelí hromadným úhynům. Vyšetřování stále probíhá, příčina je ale zatím neznámá...

<p>Ve Spojených státech hynou ve velkém zpěvní ptáci. Příčina je zatím neznámá.</p>

Ve Spojených státech hynou ve velkém zpěvní ptáci. Příčina je zatím neznámá.


Reklama

Úřady na východě Spojených států varují obyvatele, aby nekrmili divoce žijící ptáky a neposkytovali jim vodu ke koupeli a aby krmítka i koupátka dezinfikovali. Důvodem je množství úmrtí různých druhů pěvců, která se teď objevují v této části USA. První hlášení přišla na konci května z Washingtonu, D.C. Umírání pěvců se pak rychle rozšířilo do celé řady amerických států.

Podle odborníků jde zřejmě o nějaké onemocnění. Umírají hlavně mladší ptáci. Před smrtí jsou zcela bez energie, mají napuchlé a zavřené oči. Pohybují se zvláštně, motají se a vykazují příznaky neurologických problémů. Vědci zatím vyloučili některé z patogenů, které bývají zodpovědné za podobné masové úhyny, včetně salmonel a chlamydií. Momentálně probíhá intenzivní vyšetřování v několika laboratořích zároveň.

TIP: V severní Americe během uplynulých 50 let zmizely 3 miliardy ptáků

Podle dostupných informací umírají sojky chocholaté, špačci obecní, vlhovci nachoví, drozdi stěhovaví, kardinálové červení, hýlové mexičtí, vrabci domácí, salašníci modří, datlové karolínští, sýkory karolinské a střízlíci karolinští, tedy vesměs zajímaví a pěkní ptáci. Pro vědce je matoucí, že umírání velmi neobvykle postihuje pěvce více druhů a na rozsáhlém území.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Potápěč, který žraloky býčí krmí, je vybaven nejen zkušenostmi, ale rovněž drátěnou košilí. (foto: Shutterstock) 

Příroda

Richard III. (1452–1485) měl drobnější skoro ženskou postavu a pohlednou tvář.

Historie

Dopadnout na polštář 

airbagy pro chodce
kdy: 2012 | omezení: pouze nižší rychlost

Airbagy se staly běžnou formou ochrany řidičů i spolujezdců, a řada automobilek se proto zamýšlela, zda by nemohly mírnit také náraz nešťastně zasaženého chodce. Během kolize se měly airbagy na kapotě nafouknout a pokrýt plochu střetu. Ačkoliv je myšlenka na první pohled nosná a snadno realizovatelná, nakonec se neujala. Vnější airbagy byly totiž účinné jen při nižších rychlostech, a pouze pokud nešťastník dopadl přímo na ně. Daleko efektivnější se ukázaly změny v umístění motoru a mřížky chladiče, které pomohly lépe usměrnit případný náraz. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Design orbitální stanice Voyager Space Station společnosti Orbital Assembly Corporation.

Vesmír
Revue
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907