Na severovýchodě USA kosí záhadné onemocnění pěvce

Řada druhů pěvců na východním pobřeží čelí hromadným úhynům. Vyšetřování stále probíhá, příčina je ale zatím neznámá...

11.07.2021 - Stanislav MihulkaÚřady na východě Spojených států varují obyvatele, aby nekrmili divoce žijící ptáky a neposkytovali jim vodu ke koupeli a aby krmítka i koupátka dezinfikovali. Důvodem je množství úmrtí různých druhů pěvců, která se teď objevují v této části USA. První hlášení přišla na konci května z Washingtonu, D.C. Umírání pěvců se pak rychle rozšířilo do celé řady amerických států.

Podle odborníků jde zřejmě o nějaké onemocnění. Umírají hlavně mladší ptáci. Před smrtí jsou zcela bez energie, mají napuchlé a zavřené oči. Pohybují se zvláštně, motají se a vykazují příznaky neurologických problémů. Vědci zatím vyloučili některé z patogenů, které bývají zodpovědné za podobné masové úhyny, včetně salmonel a chlamydií. Momentálně probíhá intenzivní vyšetřování v několika laboratořích zároveň.

TIP: V severní Americe během uplynulých 50 let zmizely 3 miliardy ptáků

Podle dostupných informací umírají sojky chocholaté, špačci obecní, vlhovci nachoví, drozdi stěhovaví, kardinálové červení, hýlové mexičtí, vrabci domácí, salašníci modří, datlové karolínští, sýkory karolinské a střízlíci karolinští, tedy vesměs zajímaví a pěkní ptáci. Pro vědce je matoucí, že umírání velmi neobvykle postihuje pěvce více druhů a na rozsáhlém území.


Další články v sekci