Na severovýchodě USA kosí záhadné onemocnění pěvce

11.07.2021 - Stanislav Mihulka

Řada druhů pěvců na východním pobřeží čelí hromadným úhynům. Vyšetřování stále probíhá, příčina je ale zatím neznámá...

<p>Ve Spojených státech hynou ve velkém zpěvní ptáci. Příčina je zatím neznámá.</p>

Ve Spojených státech hynou ve velkém zpěvní ptáci. Příčina je zatím neznámá.


Reklama

Úřady na východě Spojených států varují obyvatele, aby nekrmili divoce žijící ptáky a neposkytovali jim vodu ke koupeli a aby krmítka i koupátka dezinfikovali. Důvodem je množství úmrtí různých druhů pěvců, která se teď objevují v této části USA. První hlášení přišla na konci května z Washingtonu, D.C. Umírání pěvců se pak rychle rozšířilo do celé řady amerických států.

Podle odborníků jde zřejmě o nějaké onemocnění. Umírají hlavně mladší ptáci. Před smrtí jsou zcela bez energie, mají napuchlé a zavřené oči. Pohybují se zvláštně, motají se a vykazují příznaky neurologických problémů. Vědci zatím vyloučili některé z patogenů, které bývají zodpovědné za podobné masové úhyny, včetně salmonel a chlamydií. Momentálně probíhá intenzivní vyšetřování v několika laboratořích zároveň.

TIP: V severní Americe během uplynulých 50 let zmizely 3 miliardy ptáků

Podle dostupných informací umírají sojky chocholaté, špačci obecní, vlhovci nachoví, drozdi stěhovaví, kardinálové červení, hýlové mexičtí, vrabci domácí, salašníci modří, datlové karolínští, sýkory karolinské a střízlíci karolinští, tedy vesměs zajímaví a pěkní ptáci. Pro vědce je matoucí, že umírání velmi neobvykle postihuje pěvce více druhů a na rozsáhlém území.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slavný horký pramen Grand Prismatic Spring v Yellowstone

Věda
Revue

Síťovky se znovu dostávají do módy, přestože už nejde o klasické síťkování ani ruční práci. (foto: Profimedia)

Historie

Sovětský svaz mohl na jaderný útok USA odpovědět svými pumami RDS-1. Zde maketa v moskevském Polytechnickém muzeu. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907