Na světě se rodí zřejmě nejvíc dvojčat v historii: Proč to není dobrá zpráva?

20.03.2021 - Stanislav Mihulka

Říká se, že dvojčata jsou dvojnásobnou radostí. Vícečetné porody ale bohužel přinášejí i řadu vážných rizik


Reklama

Jaká je pravděpodobnost, že se vám narodí dvojčata? Podle posledních údajů to vypadá, že stále vyšší. V průměru se dnes na celém světě rodí dvojčata ve 12 případech z tisíce. Možná to tak na první pohled nevypadá, ale jde o opravdu velké číslo. Jde o nejvyšší počet za nedávná desetiletí a velmi pravděpodobně je to rekord v celé lidské historii. Pro rodiny s dvojčaty je to nepochybně dvojitá radost, z hlediska medicíny to ale není úplně dobrá zpráva.

Jak upozorňuje mezinárodní výzkumný tým, na počátku osmdesátých let se rodilo v průměru zhruba 9 dvojčat na 1 000 porodů. Do dneška tak došlo k nárůstu o 30 procent. Ve Spojených státech se počet porodů, při kterých se rodí dvojčata od roku 1980 zvýšil dokonce o 72 procent. Na tisíc porodů zde připadá 33 případů narození dvojčat. Pro detailní hodnocení starší historie dvojčat nám bohužel scházejí údaje. Podle Christiaana Mondena z britské University of Oxford se ale přesto z dostupných záznamů zdá, že ještě nikdy nebylo na Zemi tolik lidských dvojčat, jako je tomu nyní.

Komplikace s dvojčaty

Proč nárůst počtu dvojčat není jen důvodem k radosti? Podle badatelů se v něm odrážejí především dva hlavní faktory, které jsou oba pro nás vlastně nepříznivé. Jedním z nich je nárůst počtu dětí, které se rodí díky asistované reprodukci. To je důsledkem rostoucího počtu párů, které mají problémy s početím dítěte. Při asistované reprodukci se totiž obvykle využívá více embryí a někdy se stane, že namísto jednoho uspějí dvě.

TIP: Genetika, nebo doktor Mengele? Jaké je tajemství brazilské vesnice dvojčat?

Druhým faktorem, který přispívá k nárůstu počtu dvojčat, je vyšší věk matek. Například v USA je u matek starších 35 let trojnásobně vyšší šance na porod dvojčat. Vyšší věk matek přitom přináší celou řadu rizik pro samotnou matku i pro dítě. Kromě toho, jak připomíná Monden, porod dvojčat je spojený s vyšším rizikem úmrtí dítěte, a také s častějšími komplikacemi, jak u dětí, tak i u rodiček.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jak by asi Charlie Chaplin reagoval na snahu studia, aby jeho postava tuláka propagovala jistou značně přeslazenou limonádu? 

Zajímavosti

Létající mikročip má velikost asi jako zrnko písku.

Věda

Královna Barbora Celjská (vpravo) s dcerou Alžbětou Lucemburskou na cestě do Münsteru.

Historie

Velmi mladý tapír indický, u nějž už pomalu začíná blednout „sedlová“ část, která později bude zcela bílá.

Příroda

Po cestě do Budapešti bývalého císaře na většině míst lidé vítali a vojáci mu přísahali věrnost.

Válka

Zvětšený pohled na vesmírnou dutinu ukazuje molekulární mračna Persea a Býka (modrá a červená) na jejím „povrchu“.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907