Na světě se rodí zřejmě nejvíc dvojčat v historii: Proč to není dobrá zpráva?

Říká se, že dvojčata jsou dvojnásobnou radostí. Vícečetné porody ale bohužel přinášejí i řadu vážných rizik

20.03.2021 - Stanislav MihulkaJaká je pravděpodobnost, že se vám narodí dvojčata? Podle posledních údajů to vypadá, že stále vyšší. V průměru se dnes na celém světě rodí dvojčata ve 12 případech z tisíce. Možná to tak na první pohled nevypadá, ale jde o opravdu velké číslo. Jde o nejvyšší počet za nedávná desetiletí a velmi pravděpodobně je to rekord v celé lidské historii. Pro rodiny s dvojčaty je to nepochybně dvojitá radost, z hlediska medicíny to ale není úplně dobrá zpráva.

Jak upozorňuje mezinárodní výzkumný tým, na počátku osmdesátých let se rodilo v průměru zhruba 9 dvojčat na 1 000 porodů. Do dneška tak došlo k nárůstu o 30 procent. Ve Spojených státech se počet porodů, při kterých se rodí dvojčata od roku 1980 zvýšil dokonce o 72 procent. Na tisíc porodů zde připadá 33 případů narození dvojčat. Pro detailní hodnocení starší historie dvojčat nám bohužel scházejí údaje. Podle Christiaana Mondena z britské University of Oxford se ale přesto z dostupných záznamů zdá, že ještě nikdy nebylo na Zemi tolik lidských dvojčat, jako je tomu nyní.

Komplikace s dvojčaty

Proč nárůst počtu dvojčat není jen důvodem k radosti? Podle badatelů se v něm odrážejí především dva hlavní faktory, které jsou oba pro nás vlastně nepříznivé. Jedním z nich je nárůst počtu dětí, které se rodí díky asistované reprodukci. To je důsledkem rostoucího počtu párů, které mají problémy s početím dítěte. Při asistované reprodukci se totiž obvykle využívá více embryí a někdy se stane, že namísto jednoho uspějí dvě.

TIP: Genetika, nebo doktor Mengele? Jaké je tajemství brazilské vesnice dvojčat?

Druhým faktorem, který přispívá k nárůstu počtu dvojčat, je vyšší věk matek. Například v USA je u matek starších 35 let trojnásobně vyšší šance na porod dvojčat. Vyšší věk matek přitom přináší celou řadu rizik pro samotnou matku i pro dítě. Kromě toho, jak připomíná Monden, porod dvojčat je spojený s vyšším rizikem úmrtí dítěte, a také s častějšími komplikacemi, jak u dětí, tak i u rodiček.

 


Další články v sekci