Na trhu se objevil první test, který zjišťuje těhotenství ze slin

Izraelský startup Salignostic vyvinul test, který dokáže zjistit těhotenství ze slin. Novinka jde do prodeje ve Velké Británii a v Irsku.

26.06.2023 - Stanislav MihulkaKe zjištění gravidity se dnes používají testy vzorku ženské moči nebo krve. Tyto testy vyhodnocují přítomnost lidského hormonu choriogonadotropinu (hCG). Ten začíná být produkován placentou v momentě, kdy se vajíčko uhnízdí v děloze. Nyní se na trh ve Velké Británii a v Irsku dostává nový typ těhotenského testu, který detekuje přítomnost beta podjednotky choriogonadotropinu ve slinách.

Novinka se jmenuje SaliStick a jde o produkt izraelského startupu Salignostics. Test se do jisté míry podobá rychlým testům pandemického onemocnění covid-19. Jednoduché jednorázové zařízení dokáže analyzovat sliny ženy a do 10 minut zobrazí výsledek. Stejně jako v případě řady covidových testů znamenají dvě čárky pozitivní výsledek.

Těhotenství podle slin

Test SaliStick je založený na zjišťování hladiny β-hCG, což je beta podjednotka lidského hormonu choriogonadotropinu. Tuto látku lze detekovat ve slinách těhotné ženy kolem 3 až 4 týdne těhotenství, přičemž její hladina v těle v čase roste. Nový test již prošel klinickými testy, v nichž u více než 300 žen dosáhl více než 95% přesnosti, při použití v prvním dnu po zjištění vynechání menstruace. SaliStick je tak o něco méně přesný než tradiční testy založené na moči (u nich výrobci uvádějí přesnost až 99 %), jeho výhodou je ale snadná a uživatelsky komfortnější aplikace. Ve Velké Británii a v Irsku jej lékárny nabízejí za velmi podobnou cenu jako u doposud používaných testů. Podobně jako u covidových testů je žádoucí před testem na 30 minut vynechat jídlo a pití.

TIP: Lékaři bijí na poplach: Počet císařských řezů se za 15 let zdvojnásobil

Naše pozoruhodná inovace nabízí ženám možnost absolvovat těhotenský test v důstojnějších podmínkách,uvádí Chris Yates, výkonný ředitel společnosti Abingdon Health, která spolupracuje se startupem Salignostics. „Jde o dlouho očekávaný vývoj na trhu s těhotenskými testy.“ Vedle Britských ostrovů chce firma nabízet SaliStick i ve Spojených státech, kde již prochází schvalovacím procesem tamního Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). 


Další články v sekci