Na tvaru záleží: Ve městech vystavěných do kruhu, prší častěji a s větší intenzitou

15.05.2022 - Stanislav Mihulka

Podle nového výzkumu má tvar města podstatný vliv na intenzitu a četnost srážek


Reklama

Množství a intenzita srážek představuje pro lidská sídla velmi významný faktor, který podle okolností přináší hojnost, nebo naopak nedostatek. Podle studie mezinárodního týmu vědců mohou dešťové srážky úzce souviset s nejen s polohou osídlení, ale i s jejich tvarem.

Výzkumníci rozdělili vybraná města podle jejich tvaru a podle tohoto, zda se jedná o pobřežní či vnitrozemská sídla. Do výzkumu zahrnuli města vystavěná do tvaru kruhu, čtverce a trojúhelníku. Poté detailně zkoumali podnebí těchto měst.

Tvar města a jeho podnebí

Výsledky ukazují, že nejvíce prší ve městech kruhového tvaru, zatímco v trojúhelníkových městech prší nejméně. Deště v kruhových městech jsou v průměru o 78,6 procent intenzivnější a o 22 % četnější než v městech vystavěných do tvaru trjúhelníku. Vědci věří, že rozdíly souvisejí větrem a dalšími meteorologickými jevy, které interagují s městským prostředím a zástavbou. 

TIP: Technologický miliardář hodlá v USA vybudovat utopickou megapoli

Tvar města má větší vliv na jeho podnebí, pokud se město nachází na mořském pobřeží. Jde o důsledek mořské brízy, který pravidelně vzniká kvůli rozdílu teploty vzduchu nad vodní hladinou a pevninou. Podle vědců bychom měli tyto zákonitosti využít například při plánování designu nových měst.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Zajímavosti

Kynutý houskový knedlík, jedna z klasických českých příloh k masu a omáčkám.

Historie

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír

Sebevražda je 10. nejčastější příčinou úmrtí v USA. 

Věda

Pro vysoký vzrůst liliovníku a podzimní zbarvení listů jej v Americe někdy nazývají žlutý topol (Yellow Poplar). (foto: Wikimedia Commons, AndyScottCC BY-SA 4.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907