Na tvaru záleží: Ve městech vystavěných do kruhu, prší častěji a s větší intenzitou

Podle nového výzkumu má tvar města podstatný vliv na intenzitu a četnost srážek

15.05.2022 - Stanislav MihulkaMnožství a intenzita srážek představuje pro lidská sídla velmi významný faktor, který podle okolností přináší hojnost, nebo naopak nedostatek. Podle studie mezinárodního týmu vědců mohou dešťové srážky úzce souviset s nejen s polohou osídlení, ale i s jejich tvarem.

Výzkumníci rozdělili simulovaná města podle jejich tvaru a podle tohoto, zda se jedná o pobřežní či vnitrozemská sídla. Do výzkumu zahrnuli města vystavěná do tvaru kruhu, čtverce a trojúhelníku. Poté detailně zkoumali podnebí těchto měst.

Tvar města a jeho podnebí

Výsledky ukazují, že nejvíce prší ve městech kruhového tvaru, zatímco v trojúhelníkových městech prší nejméně. Deště v kruhových městech jsou v průměru o 78,6 procent intenzivnější a o 22 % četnější než v městech vystavěných do tvaru trjúhelníku. Vědci věří, že rozdíly souvisejí větrem a dalšími meteorologickými jevy, které interagují s městským prostředím a zástavbou. 

TIP: Technologický miliardář hodlá v USA vybudovat utopickou megapoli

Tvar města má větší vliv na jeho podnebí, pokud se město nachází na mořském pobřeží. Jde o důsledek mořské brízy, který pravidelně vzniká kvůli rozdílu teploty vzduchu nad vodní hladinou a pevninou. Podle vědců bychom měli tyto zákonitosti využít například při plánování designu nových měst.


Další články v sekci