Technologický miliardář hodlá v USA vybudovat utopickou megapoli

14.09.2021 - Stanislav Mihulka

Americký miliardář hodlá v USA vybudovat megapoli budoucnosti, spojující špičkové technologie a udržitelnost. V roce 2060 by ji mělo obývat až pět milionů lidí, přičemž rozloha nového superměsta by měla být okolo 600 kilometrů čtverečních.

<p>Vysněné město Telosa by v roce 2060 mělo hostit až 5 milionů obyvatel.</p>

Vysněné město Telosa by v roce 2060 mělo hostit až 5 milionů obyvatel.


Reklama

Miliardář Marc Lore, bývalý šéf divize online obchodů Wallmartu nedávno představil svou technologickou vizi utopické megapole, spojující špičkové technologie a udržitelnost, kterou by rád vybudoval na území Spojených států. Nové superměsto má být vstřícné k obyvatelům i životnímu prostředí a v mnoha ohledech má předčit dnešní velkoměsta.

Vysněné město by se mělo jmenovat Telosa. Jde o pojem, který používal Aristoteles, ve smyslu „vyšší cíl“. Telosa prozatím existuje v podobě digitálně zpracovaných konceptů, které v těchto dnech zveřejnila dánská architektonická společnost Bjarke Ingels Group (BIG). Právě oni by měli vytvářet design Telosy.

Nové velkoměsto

Podle dostupných informací není prozatím jasné, kde by Telosa měla stát. Uvažuje se o amerických státech Nevada, Utah, Idaho, Arizona a Texas, případně o oblasti Appalachie na východě USA. První obyvatele by město mělo uvítat v roce 2030. Marc Lore plánuje, že by v roce 2060 mělo Telosu obývat až pět milionů lidí, přičemž jeho rozloha by měla být asi 600 kilometrů čtverečních.

TIP: Saúdové chtějí postavit 170 kilometrů dlouhé město, které se obejde zcela bez aut

Podle Loreho vize by Telosa měla spojovat přednosti řady velkoměst. Měla by být kypící životem a pestrá jako New York, efektivní, bezpečná a čistá jako Tokio, a také vstřícná vůči sociálně slabým a životnímu prostředí jako Stockholm. Telosu by zároveň měla pohánět obnovitelná energie a měla by velmi efektivně hospodařit s vodou a recyklovat ji.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907