Technologický miliardář hodlá v USA vybudovat utopickou megapoli

Americký miliardář hodlá v USA vybudovat megapoli budoucnosti, spojující špičkové technologie a udržitelnost. V roce 2060 by ji mělo obývat až pět milionů lidí, přičemž rozloha nového superměsta by měla být okolo 600 kilometrů čtverečních.

14.09.2021 - Stanislav MihulkaMiliardář Marc Lore, bývalý šéf divize online obchodů Wallmartu nedávno představil svou technologickou vizi utopické megapole, spojující špičkové technologie a udržitelnost, kterou by rád vybudoval na území Spojených států. Nové superměsto má být vstřícné k obyvatelům i životnímu prostředí a v mnoha ohledech má předčit dnešní velkoměsta.

Vysněné město by se mělo jmenovat Telosa. Jde o pojem, který používal Aristoteles, ve smyslu „vyšší cíl“. Telosa prozatím existuje v podobě digitálně zpracovaných konceptů, které v těchto dnech zveřejnila dánská architektonická společnost Bjarke Ingels Group (BIG). Právě oni by měli vytvářet design Telosy.

Nové velkoměsto

Podle dostupných informací není prozatím jasné, kde by Telosa měla stát. Uvažuje se o amerických státech Nevada, Utah, Idaho, Arizona a Texas, případně o oblasti Appalachie na východě USA. První obyvatele by město mělo uvítat v roce 2030. Marc Lore plánuje, že by v roce 2060 mělo Telosu obývat až pět milionů lidí, přičemž jeho rozloha by měla být asi 600 kilometrů čtverečních.

TIP: Saúdové chtějí postavit 170 kilometrů dlouhé město, které se obejde zcela bez aut

Podle Loreho vize by Telosa měla spojovat přednosti řady velkoměst. Měla by být kypící životem a pestrá jako New York, efektivní, bezpečná a čistá jako Tokio, a také vstřícná vůči sociálně slabým a životnímu prostředí jako Stockholm. Telosu by zároveň měla pohánět obnovitelná energie a měla by velmi efektivně hospodařit s vodou a recyklovat ji.


Další články v sekci