Saúdové chtějí postavit 170 kilometrů dlouhé město, které se obejde zcela bez aut

Jak bude vypadat město budoucnosti podle saúdského korunní prince? Na délku má měřit 170 kilometrů, má ho řídit umělá inteligence a o veškerou dopravu se mají postarat podzemní vysokorychlostní přepravní technologie

17.04.2021 - Martin ReichmanSaúdský korunní princ Muhammad bin Salmán představil ambiciózní projekt The Line – futuristické město, které má vzniknout v oblasti NEOM – pásu vinoucím se napříč Saúdskou Arábií, spojujícím zemi s Jordánském a Egyptem. Ve městě budoucnosti má podle plánů žít až milion lidí a na délku má měřit 170 kilometrů. Město ale nemají tvořit klasické ulice, protože tu vůbec nebudou jezdit auta. Veškerá doprava se má odehrávat pod zemí. Projekt je základním kamenem Vize Saúdské Arábie pro rok 2030, která se má stát motorem hospodářského růstu celého království. Má nabídnout 380 tisíc pracovních míst a do roku 2030 přispět k hrubému domácímu produktu částkou 180 miliard saúdských rijálů (48 miliard dolarů).

Město podle pravítka

Celé město má být podle saúdského prince řízeno pokročilou umělou inteligencí a všechny důležité služby každodenní potřeby, včetně škol, zdravotnických služeb, volnočasových aktivit a také zeleně a přírody, budou dostupné do 5 minut chůze.

Cestování ve městě mají zajišťovat vysokorychlostní přepravní technologie budoucnosti a autonomní řešení, což má jeho obyvatelům ušetřit více času na péči o své zdraví a pohodu. Předpokládá se, že žádná cesta po městě nebude trvat déle než 20 minut.

TIP: Čínská firma plánuje vlastní zelené superměsto budoucnosti

Projekt The Line také zcela novým způsobem přistupuje k trvalé udržitelnosti. Veškerá energie má pocházet z čistých zdrojů, což obyvatelům města zajistí zdravější a trvale udržitelnější životní prostředí, bez zbytečného znečištění. Jednotlivé oblasti města mají být vybudovány s ohledem na zachování přírodních krás. První práce na tomto ambiciózním projektu mají začít již během letošního roku.


Další články v sekci