Na východním pobřeží USA vyroste větrný park s největšími turbínami světa

09.12.2020 - Stanislav Mihulka

Větry kolem ostrova Martha's Vineyard budou roztáčet rotory o průměru 220 metrů

<p>Mamutí turbíny Haliade-X</p>

Mamutí turbíny Haliade-X


Reklama

První americký komerční projekt příbřežního větrného parku Vineyard Wind 1 využije gigantické větrné turbíny od společnosti GE Renewable Energy. Mamutí turbíny Haliade-X jsou přitom momentálně největší a nejvýkonnější na světě. Jsou vysoké 260 metrů a jejich rotory o průměru 220 metrů vyrobí jedinou otáčkou rotoru dost energie pro jednu domácnost na dva dny.

Projekt Vineyard Wind 1 by měl mít celkový výkon 800 MW, což odpovídá necelé třetině výkonu jaderné elektrárny v Dukovanech. Ve větrném parku bude pracovat velký počet turbín Haliade-X, které budou umístěné zhruba 24 kilometrů od jižního pobřeží ostrova Martha's Vineyard v americkém státě Massachusetts. Využijí tam silné větry, které jsou v této části východního pobřeží USA běžné.

TIP: Rozsáhlé větrné farmy v severním Atlantiku by stačily pro celou Zemi

Větrná farma Vineyard Wind 1 by měla roztočit turbíny někdy v roce 2023. Její energie by měla stačit pro cca 400 tisíc domácností v Nové Anglii. Podle všeho bude mít největší výkon ze všech větrných farem v severní Americe. Zároveň ale bude dost zaostávat za momentálně největším projektem příbřežní větrné farmy světa, což bude britský Dogger Bank s výkonem 3,6 GW. Ten hodlá využít stejné turbíny Haliade-X.

Právě tyto turbíny jsou pro oba zmíněné projekty zásadní. Jejich rotory zužitkují minimálně o 45 procent více větrné energie než jejich konkurence. Jsou také efektivnější při větru o nízké rychlosti. Instalace gigantických turbín znamená, že jich bude potřeba méně. Tím větrné parky významně ušetří počáteční investice. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Vineard Wind

  • Zdroj fotografií:

    GE Renewable Energy

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907