Na východním pobřeží USA vyroste větrný park s největšími turbínami světa

09.12.2020 - Stanislav Mihulka

Větry kolem ostrova Martha's Vineyard budou roztáčet rotory o průměru 220 metrů

<p>Mamutí turbíny Haliade-X</p>

Mamutí turbíny Haliade-X


Reklama

První americký komerční projekt příbřežního větrného parku Vineyard Wind 1 využije gigantické větrné turbíny od společnosti GE Renewable Energy. Mamutí turbíny Haliade-X jsou přitom momentálně největší a nejvýkonnější na světě. Jsou vysoké 260 metrů a jejich rotory o průměru 220 metrů vyrobí jedinou otáčkou rotoru dost energie pro jednu domácnost na dva dny.

Projekt Vineyard Wind 1 by měl mít celkový výkon 800 MW, což odpovídá necelé třetině výkonu jaderné elektrárny v Dukovanech. Ve větrném parku bude pracovat velký počet turbín Haliade-X, které budou umístěné zhruba 24 kilometrů od jižního pobřeží ostrova Martha's Vineyard v americkém státě Massachusetts. Využijí tam silné větry, které jsou v této části východního pobřeží USA běžné.

TIP: Rozsáhlé větrné farmy v severním Atlantiku by stačily pro celou Zemi

Větrná farma Vineyard Wind 1 by měla roztočit turbíny někdy v roce 2023. Její energie by měla stačit pro cca 400 tisíc domácností v Nové Anglii. Podle všeho bude mít největší výkon ze všech větrných farem v severní Americe. Zároveň ale bude dost zaostávat za momentálně největším projektem příbřežní větrné farmy světa, což bude britský Dogger Bank s výkonem 3,6 GW. Ten hodlá využít stejné turbíny Haliade-X.

Právě tyto turbíny jsou pro oba zmíněné projekty zásadní. Jejich rotory zužitkují minimálně o 45 procent více větrné energie než jejich konkurence. Jsou také efektivnější při větru o nízké rychlosti. Instalace gigantických turbín znamená, že jich bude potřeba méně. Tím větrné parky významně ušetří počáteční investice. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Vineard Wind

  • Zdroj fotografií:

    GE Renewable Energy

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zlatá mísa z Ebreichsdorfu.

Věda
Zajímavosti

Krabí mlhovina (vpravo) představuje zřejmě nejslavnější pozůstatek supernovy (SN 1054). Její explozi zaznamenali čínští hvězdáři v roce 1054. Vlevo dole pozůstatek Tychonovy supernovy (SN 1572), jež byla jako jedna z mála viditelná pouhýma očima. Vlevo nahoře Cassiopea A, nejjasnější zbytek po supernově (v radiovém oboru). Světlo z výbuchu k nám dorazilo zřejmě před 350 lety.

Vesmír

Před zpozorováním odstřelovačem chrání prostor pohybu i prostá maskovací síť. Na snímku americký voják v Koreji, 1952.

Válka

Marii Terezii na dobru poddaných nezáleželo tak, jak se traduje. Důležitější byl stabilní stát.

Historie

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907