Na východním pobřeží USA vyroste větrný park s největšími turbínami světa

09.12.2020 - Stanislav Mihulka

Větry kolem ostrova Martha's Vineyard budou roztáčet rotory o průměru 220 metrů

<p>Mamutí turbíny Haliade-X</p>

Mamutí turbíny Haliade-X


Reklama

První americký komerční projekt příbřežního větrného parku Vineyard Wind 1 využije gigantické větrné turbíny od společnosti GE Renewable Energy. Mamutí turbíny Haliade-X jsou přitom momentálně největší a nejvýkonnější na světě. Jsou vysoké 260 metrů a jejich rotory o průměru 220 metrů vyrobí jedinou otáčkou rotoru dost energie pro jednu domácnost na dva dny.

Projekt Vineyard Wind 1 by měl mít celkový výkon 800 MW, což odpovídá necelé třetině výkonu jaderné elektrárny v Dukovanech. Ve větrném parku bude pracovat velký počet turbín Haliade-X, které budou umístěné zhruba 24 kilometrů od jižního pobřeží ostrova Martha's Vineyard v americkém státě Massachusetts. Využijí tam silné větry, které jsou v této části východního pobřeží USA běžné.

TIP: Rozsáhlé větrné farmy v severním Atlantiku by stačily pro celou Zemi

Větrná farma Vineyard Wind 1 by měla roztočit turbíny někdy v roce 2023. Její energie by měla stačit pro cca 400 tisíc domácností v Nové Anglii. Podle všeho bude mít největší výkon ze všech větrných farem v severní Americe. Zároveň ale bude dost zaostávat za momentálně největším projektem příbřežní větrné farmy světa, což bude britský Dogger Bank s výkonem 3,6 GW. Ten hodlá využít stejné turbíny Haliade-X.

Právě tyto turbíny jsou pro oba zmíněné projekty zásadní. Jejich rotory zužitkují minimálně o 45 procent více větrné energie než jejich konkurence. Jsou také efektivnější při větru o nízké rychlosti. Instalace gigantických turbín znamená, že jich bude potřeba méně. Tím větrné parky významně ušetří počáteční investice. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Vineard Wind

  • Zdroj fotografií:

    GE Renewable Energy

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907