Na zlatonosné řece Klondike se podařilo objevit perfektně zachovalé mládě mamuta

29.06.2022 - Stanislav Mihulka

Mrazem mumifikované mládě mamuta srstnatého, které se podařilo objevit v kanadském Yukonu, je zřejmě nejlépe zachovalým mamutem amerického kontinentu

<p>Mládě mamuta srstnatého nalezené v kanadském Yukonu. <em>(foto: Yukon Government, CC0)</em></p>

Mládě mamuta srstnatého nalezené v kanadském Yukonu. (foto: Yukon Government, CC0)


Reklama

Na slavné řece Klondike, která protéká kanadským Yukonem, došlo k významnému objevu, a tentokrát nejde o zlato. V oblasti proslavené zlatou horečkou, na tradičním území kmene Trʼondëk Hwëchʼin (Říčních lidí), se podařilo objevit mumifikované mládě mamuta srstnatého (Mammuthus primigenius). Šťastným nálezcem se velmi příznačně stal mladý těžař zlata.

Velké mládě z ledu

Objevená mumie mláděte dostala od starších kmene Trʼondëk Hwëchʼin jméno „Nun cho ga“, což znamená „Velké mládě“. Zemřelo zhruba před 30 tisíci lety, tedy hluboko v nejmladší době ledové a brzy poté skončilo zamrzlé v místním permafrostu. Paleontologové jsou nadšeni, protože Nun cho ga je skvěle zachovalé. Ve skutečnosti jde o nejvíce kompletního mumifikovaného mamuta, který byl nalezen v Novém světě.

„Jde o jeden z nejvýznamnějších objevů v paleontologii Severní Ameriky,“ uvedl Grant Zazula, paleontolog vlády teritoria Yukon. Pokud jde o okolnosti smrti mláděte, Zazula se domnívá, že mládě pravděpodobně doprovázelo matku a zřejmě se v nestřežené chvíli zatoulalo stranou a uvízlo v bahně, což se mu stalo osudným.

TIP: Dávní lovci: V Mexiku odkryli pasti na mamuty staré 15 tisíc let

Značný význam objevu potvrzuje i Dan Shugar z Univerzity v Calgary, který byl členem týmu paleontologů ohledávajících nalezenou mumii: „Jde o nejvíce vzrušující vědecký objev, jakého jsem se kdy účastnil.“ Zazula k tomu dodává: „Splnil se mi sen setkat se tváří v tvář s mamutem. Nun cho ga je krásné mládě a zároveň jde o jedno z nejúžasnějších mumifikovaných zvířat ledových dob, jaká kdy byla nalezena.“

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Krajina na Marsu, na snímku robotické laboratoře Curiosity

Vesmír

Světelná show Tribute in Light je pastí pro ptáky přelétající nad New Yorkem. (foto: Wikimedia Commons, King of HeartsCC BY-SA 4.0)

Příroda

Masivní závrt u chilského měděného dolu Alcaparrosa. (foto: Profimedia (Johan Godoy, AFP)

Věda

Zasahující hasiči Rubal a Torres. (foto: Brinnon Fire Department)

Revue

Emauzský klášter na přelomu 19. a 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Deport & Panzer, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907