Náboženství pro nový věk: Univerzální prorok z Persie

11.09.2018 - Lenka Hrabalová

Pokračovatelé proroka Bába by měli vykonávat prospěšnou a užitečnou práci, nesmí se živit žebrotou, a dokonce se ani stávat mnichy

<p>Bahaistický chrám v Novém Dillí vznikl v roce 1986 a dokáže najednou pojmout na 2 500 věřících. Ve výřezu prorok Bahá‘u‘lláh (1817-1892), následovník a pokračovatel proroka Bába.</p>

Bahaistický chrám v Novém Dillí vznikl v roce 1986 a dokáže najednou pojmout na 2 500 věřících. Ve výřezu prorok Bahá‘u‘lláh (1817-1892), následovník a pokračovatel proroka Bába.


Reklama

Tak jako spousta jiných náboženských směrů také bahaismus či víra Bahá’í pochází z Blízkého východu, konkrétně z oblasti Persie. Jeho zakladatel „a Báb“ (vlastním jménem Siyjid `Alí Muhammad Shírází; 1819–1850) se narodil ve městě Šíráz na území dnešního Íránu a kolem roku 1844 začal všechny přesvědčovat o nadcházejícím příchodu Boží manifestace – vtělení Boha do smrtelné lidské schránky v podobě mesiáše, což byl, nijak překvapivě, právě on sám. Jeho učení pak aktivně šířil i jeho syn. 

bahaismus

  • kdo: prorok „a Báb“
  • kde: Persie, dnešní Írán
  • kdy: konec 19. století
  • počet věřících: 6 milionů

Jeho postava navíc měla sjednocovat všechna hlavní světová náboženství: „a Báb“ měl být tedy spasitelem židů, křesťanů, sunnitských i šíitských muslimů, ale také desátým avatárem boha Višnu, reinkarnací Buddhy a potomkem proroka Abraháma. Zkrátka tím, na kterého všichni čekali. 

Na islámsko-křesťanském základu 

Bahaisté mají svůj vlastní kalendář, který začíná rokem 1844. Rok dělí do devatenácti měsíců po devatenácti dnech. Názvy jednotlivých měsíců pak představují rozdílné duchovní a božské kvality a nazývají se například Krása, Velikost či Dokonalost. 

Bahaismus se inspiroval mnoha náboženstvími, nejvíce ho však ovlivnil islám a křesťanství, protože z tohoto prostředí Báb pocházel. Věřící se například modlí třikrát denně, mají zakázáno požívat drogy a alkohol, v březnu drží svatý postní měsíc, oproti muslimům však mají povolenou jen jednu manželku. Zajímavé také je, že jim víra povoluje jíst jakékoliv jídlo. Nicméně se předpokládá, že v budoucnosti, kdy stravovací návyky celého lidstva přejdou na pokročilejší úroveň, se ze všech lidí stanou vegetariáni.

Zákaz askeze i mnišství 

Na konci života mají věřící sepsat závěť a nezapomenout si přát pohřeb v bahaistickém ritu. Ten by měl proběhnout nejdále hodinu cesty od místa smrti a tělo by pozůstalí neměli spálit, protože by to mohlo porušit přirozenou cestu nebožtíkovy duše. Co se týče majetku, věřící každoročně platí církvi 19 procent z toho, co mají nad životní minimum. Tyto peníze jsou určeny pro podporu církve, ale také na charitu, ve které se bahaisté velmi angažují. Zcela zakázaný je asketický život – lidé mají vykonávat prospěšnou a užitečnou práci, nesmí se živit žebrotou, a dokonce se ani stávat mnichy.

Vyznavače tohoto náboženského směru také učení zrazuje od angažování se v jakékoliv politické činnosti, která je považována za proradnou, korumpující a rozdělující společnost – bahaisté jsou tedy naprosto apolitičtí. I přesto je však některé země považují za hrozbu, zejména kvůli aktivnímu kázání své víry. Bahaismus je proto zakázán například v Iráku, Indonésii, Maroku a v několika dalších afrických a asijských zemích.

Bahaisté vybudovali po světě pouhých sedm chrámů, nejpompéznějším z nich je Lotosový chrám v Novém Dillí. Obvykle se totiž k náboženským setkáním používají jednotlivé domy věřících nebo různá společenská centra.

Náboženství pro nový věk

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zázrak na ledu

hokej
vítěz: USA | kdy: 1980

Do hokejového turnaje na zimních olympijských hrách roku 1980 v americkém Lake Placid nastupoval tým SSSR coby absolutní favorit, který na čtyřech předešlých olympiádách získal zlato. O to překvapivější tudíž bylo finále, kde proti nezničitelným Sovětům nastoupila reprezentace USA složená z amatérů – profesionální NHL přerušila kvůli hrám sezonu až v roce 1998 v Naganu. Každopádně akční hokej začal už v první třetině, jež skončila 2:2. Po přestávce se Sověti jedním gólem dostali do vedení, nicméně v závěrečné třetině Američané nejen vyrovnali, ale nakonec senzačně zvítězili 4:3. Utkání se posléze začalo přezdívat „zázrak na ledu“.

Zajímavosti

Wollemie vznešená je přísně chráněná – konkrétní lokalita ve státě Nový Jižní Wales je veřejnosti utajena a do celé oblasti platí zákaz vstupu.

Věda

Každý dělník měl právo zastavit pás, pokud nebyly splněny předpoklady k dokonalé práci.

Historie

Tento upřený pohled zná asi každý majitel psa. Pejsci si ovšem kromě toho dokážou i vybavit, co jejich pánečci dělali.

Příroda
Zajímavosti

Jak asi vypadá celý systém Proximy Centauri?

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907